Gyógynövények terhesség idején is

A természetes gyógymódok ismét virágkorukat élik: folyamatosan nő az érdeklődés a gyógynövények, természetes készítmények és a szelíd gyógyászati módszerek iránt. Terhesség és szoptatás idején azonban érdemes körültekintően bánni velük, hiszen jó pár gyógynövény tiltólistás ebben az időszakban.

Felmérések alapján a nők körülbelül 95 százaléka legalább egy növényi (gyógy)szert kipróbál a terhesség kilenc hónapja során és a szoptatás alatt is sokan használnak különféle gyógytermékeket – például tejelválasztás céljából. Mindkét esetben oda kell figyelni az alkalmazott szerekre, hiszen az anya szervezetébe került hatóanyagok a szoptatott csecsemőre is hatással vannak. Terhesség idején természetesen még nagyobb körültekintést igényel használatuk, hiszen az anyaméhben fejlődő magzat a méhlepényen át folyamatos utánpótlást kap a szervezetbe jutott anyagokból.

A várandósság alatt és után is fontos tehát a tájékozódás. Ma már számos helyen vásárolhatunk gyógyteákat és gyógynövény-készítményeket; használatukról, várható hatásaikról, illetve esetleges mellékhatásaikról pedig bármelyik patikában szakszerű információt kaphatunk.

Segítségképpen összegyűjtöttük azokat a gyógynövényeket, amelyeket bátran használhatunk a babavárás időszakában.

Alvási zavarok és nyugtalanság esetén: citromfű, levendula, orbáncfű

Az alvási zavarok, illetve a nappal jelentkező nyugtalanság kezelésére bátran használhatunk citromfű és levendula alapú kozmetikai szereket (például testápolókat, szappanokat), illetve élelmiszereket (teákat, ízesített csokoládét, desszerteket). Használatuk álmossághoz és a reakcióidő megnyúlásához vezethet, ezért óvatosan használjuk őket nagy figyelmet igénylő tevékenységek előtt (például autóvezetés, munkavégzés). A citromfű hangulatjavító és altató tulajdonsága mellett a prolaktin hormon termelődését is fokozza, így jótékonyan befolyásolhatja a tejelválasztást is. Depresszió és hangulati mélypontok esetén csak orvosi konzultáció után fogyasszunk orbáncfű tartalmú készítményt.

Puffadásra és bélgörcsökre: ánizs, konyhakömény, édeskömény, kapor

A fenti gyógynövényeket puffadás és bélgörcsök ellen már régóta használják. Mivel hatóanyagaik az anyatejbe is átjutnak a szopatás során, egy „hasfájós” babára is jótékony hatással lehetnek. Túlzott fogyasztásuk azonban megváltoztathatja az anyatej ízét, így legyünk óvatosak az adagolás során.

Terhességi hányás ellen: gyömbér

A terhességi hányás ellen jól működik a gyömbér, de nyákoldó hatása miatt köhögéscsillapítóként is használhatjuk.

A „születésfelkészítő” tea: málnalevél

Manapság egyre kedveltebb a málnalevél tea, amelyet a 36. héttől javasolnak a szakemberek kismamák számára. Hatóanyagainak köszönhetően a málnalevél ugyanis segíti a méhizomzat és a méhnyak szülésre való felkészülését, illetve hozzájárul a kismedencei izmok ellazulásához és a táguláshoz. Éppen ezért sokan nevezik a málnalevélből készült forrázatot „születésfelkészítő” teának.

Megfázás és gyulladás ellen: csipkebogyókamilla

Immunerősítés céljából: bíbor kasvirág (echinacea)

Az immunerősítőként ismert kasvirág-kivonatokkal kapcsolatban megoszlanak a vélemények: egyes tanulmányok ártalmatlanságát bizonyítják terhesség alatt, mások viszont óva intenek tőle – így érdemes konzultálnunk orvosunkkal használatuk előtt.

Székrekedés ellen: útifű maghéj, búzarost, szenna

Székrekedés esetén az útifű maghéjat, a búzarostot és további gabonarostokat biztonsággal használhatjuk. Ezek a rostok a bélcsatornában megduzzadva növelik a széklettömeget és elősegítik a székletürítést. Egyes szakirodalmi források javasolják, mások kerülendőnek tartják a lenmag, illetve a szennatea hashajtóként való alkalmazását, ezért használatuk előtt mindenképpen orvosi konzultációt javaslunk.

Krémek és kenőcsök: Külsőleg (kenőcsként, gélként, krémként) bátran alkalmazhatók mentol és kámfor tartalmú készítmények a terhesség során. A visszeresség problémájának orvoslására pedig a gesztenye-kivonatot tartalmazó gélek és krémek lehetnek segítségünkre.

Az alábbi gyógynövények kerülendőek a várandósság és a szoptatás idején:

  • Méhösszehúzó hatásuk miatt: aloe vera, petrezselyem, sáfrány, borókabogyó, rozmaring, zsálya (ez utóbbi öt növényt csak kis mennyiségben, fűszerezés céljából használjuk)
  • Szív- és érrendszeri hatásuk miatt: fagyöngy, galagonya
  • Hormonhatás miatt: cickafark, édesgyökér
  • Májkárosító (még külső használat esetén is): fekete nadálytő
  • Alhasi vérbőséget okoz: kutyabengekéreg, gyermekláncfű, pásztortáska
  • Depresszió, illetve hangulati ingadozások kezelésére nem ajánlott a macskagyökér terhesség során.
  • Vitaminokat megköthet, majd a szervezetből kiüríthet: ricinusolaj
  • A pemetefű használata az első trimeszterben tiltólistás