Szegfűszeg-a trópusok illata

Az ókor óta ismert fűszer- és gyógynövény. Számtalan tengeri felfedező út végcélját jelentette ez az aranynál is többre tartott, értékes trópusi fa, a szegfűszegfa. Szárított bimbóinak története megtöltene egy egész könyvet, nem beszélve a szakácskönyvekről, füveskönyvekről és a gyógyító receptek sokaságáról.

SZINDBÁD KINCSE

A szegfűszegről szóló első írásos emlékek i.e. III. századi Kínából származnak. A császárral csak az beszélhetett, aki szegfűszeget rágott el, mielőtt az uralkodó elé járult. Ám régészeti leletek bizonyítják, hogy a szírek már az i.e. XVII. században is használták a növényt. A XVI. századig arab kereskedők és Szindbád tengerész közreműködésének köszönhetően juthatott el a különleges fűszer Európába. A szegfűszeg a korabeli Európában is igen értékesnek számított. A híres portugál felfedező, Fernão de Magalhães (Ferdinand Magellan, 1480-1521), azzal a céllal tudott egy nagyszabású expedíciót elindítani, hogy rátaláljon egy olyan útvonalra, amellyen a szegfűszeg gyorsabban eljuthat Európába. A híres felfedező odaveszett. Flottájából egyetlen hajó tért vissza, az azonban színültig meg volt rakva szegfűszeggel! A termesztés monopóliumát 150 évig a hollandok uralták, de aztán a franciáknak sikerült átcsempészni néhány szegfűszegfa magot, így ők is létrehozhattak egy ültetvényt Réunion szigetén.

MINDENKI KEDVÉRE

A mirtuszfélék családjába tartozó szegfűszegfa a fás növényfélék egyik legterebélyesebb nemzetségének tagja, Ázsiában kb. 1200 féle fajt számlál. Délkelet-Ázsia tropikus területein a legelterjedtebb: Indonéziától Ausztrálián át a Fülöp-szigetekig. Fűszerként csak egyetlen fajtáját lehet használni. Bizonyos fajtáknak ehető a termése, megint más fajtákat dísznövényként hasznosítanak, esetleg a faanyagát, festékanyagát használják fel, vagy a népi gyógyászatban alkalmazzák. A szegfűszegfa virágai vonzzák a rovarokat, bogarakat, pillangókat, termései pedig a denevérekre, a madarakra, és Afrikában a csimpánzokra is hatással vannak. Megesik, hogy akár ötvenféle különböző állat zsongja körül szegfűszegfát.

FŰSZER-SZIGETEK

A „mi” szegfűszegünk (Syzygium aromaticum), az Indonéziához tartozó Maluku-szigetekről, más néven Fűszerszigetekről származik. Napjainkban nagy mennyiségben termesztik Tanzániában (Zanzibáron), Madagaszkáron, Srí Lankán és Brazíliában is. A különböző termőterületeken más és más időpontban zajlik a betakarítás, így szegfűszeg egész évben kapható az európai piacokon. Az örökzöld szegfűszegfa sűrű, kúpalakú koronája akár húsz méteres magasságot is elérhet. Sűrű csúcsvirágzatban fejlődő bíborvörös virágai évente kétszer, ellipszis alakú bogyókká válnak. A még zöld, vagy enyhén pirosas, aromadús bimbóit betakarítják. Napos helyen, annak bebarnulásáig szárítják. A jó minőségű szegfűszegnek így világosbarna fejecskéje és sötétbarna kocsánya van. A szegfűszegkivonat elsősorban illóolajokat, gyantát, fahéjsav-származékokat, cserzőanyagokat, flavonoidokat, olajat és nyálkát tartalmaz. Az eugenol a szegfűszeg legerősebb összetevője. Ez a fenolvegyület – mely az illóolaj-tartalom 90%-át is kiteheti – adja a szegfűszeg jellegzetes illatát, érzéstelenítő és fertőtlenítő hatását.

AZ AROMA GYÓGYÍT ÉS FINOM

A szegfűszeg mindig is jelen volt az ájurvédikus és a hagyományos kínai orvoslásban. Legfontosabb felhasználási területe a sztomatológia volt: fertőtlenítő, fájdalomcsillapító, baktériumellenes, vírusölő, gombaölő tulajdonságainak, valamint érzéstelenítő hatásai miatt kiválóan használható a fogideg fájdalmának csökkentésére, gyulladások enyhítésére és a parodontózis megelőzésére. Remekül használható továbbá légúti fájdalmak, gyulladások (inhalálás), valamint reumás megbetegedések (küls?leges) kezelésére. A szegfűszeg jótékonyan hat az emésztésre, támogatja a gyomornedvek kiválasztását és javítja a bélmozgást. Vizelethajtó hatású, serkenti a szívműködést, fokozza a méregtelenítést, erősíti az immunrendszert, és mindemellett vágyserkentő hatású. Kutatások folynak arról is, hogy erős antioxidánsként megakadályozhatja-e a daganatos sejtek osztódását. Szegfűszeges toroköblögető, kenőcs, fürdő, vagy aromaterápia készítéséhez szegfűszegtinktúrát, olajat vagy szárított port lehet használni. De óvatosan és mértékkel az adagolással! Az eugenol nagyobb menynyiségben toxikus is lehet. A szegfűszeg konyhai felhasználásának csak a képzelet szabhat határt: a süteményeken, likőrökön, kompótokon át a szószokig, levesekig, húsételekig szinte bármiben felhasználható. Fűszerkeverékekben is fontos összetevőként találkozhatunk vele. A szegfűszeg szezonja most időszerű. Ám nem csupán a megfázás elkerülése indokolja az alkalmazását. Elképzelhető-e a testet-lelket felmelegítő forralt bor szegfűszeg nélkül?

Írta:VLADIMÍR VONÁSEK
Szakmailag ellenőrizte, kiegészítette:NÉMETH IMRÉNÉ ÉVA fitoterapeuta, természetgyógyász,