A Rush Egyetem orvosai felfedezték, hogy egy közönséges fűszer- és ízesítő növény, a fahéj képes visszafordítani a biológiai, sejtes és anatómiai változásokat, amelyek a Parkinson-kóros egér agyában végbe mentek.
“A fahéjat évszázadok óta széles körben használják, szerte a világon” – mondja Kalipada Pahan, a kutatás vezetője. “Ez a legbiztonságosabb módja a betegség progressziója leállításának a Parkinson-kóros betegeknél.”
“A fahéj a májban nátrium benzoáttá alakul át, ami egy FDA (Food and Drog Administration – élelmiszer- és gyógyszer hatóság) által engedélyezett gyógyszer, a máj metabolikus zavara, hiper-ammonémia esetén használják.”
Egyébként élelmiszer-tartósító szer is, kihasználva mikrobaölő tulajdonságait.
Az USA-ban kapható fahéj két változatban kerül forgalomba az országban: van kínai fahéj – Cinnamonum cassia – és van valódi, ceyloni fahéj – Cinnamonum verum.
“Bár mind a két típus nátrium benzoáttá alakul át a májban, a tömegspektrométer analízis azt mutatja, hogy a ceyloni fahéj sokkal tisztább, mert a kínai fahéj kumarint is tartalmaz, ami a májra mérgező hatású vegyület.”
A kutatással kimutatták, hogy a szájon át bevitt, őrölt fahéj lebomlott nátrium benzoátra, ami bejutott az agyba, ott megállította a Parkin és a DJ-1 fehérjék csökkenését – amely csökkenés a Parkinson-kóros betegek agyában megy végbe.
A Parkin és a DJ-1 fehérjék leállításán kívül a fahéj védi az idegsejteket, normalizálja a neurotranszmitter-szintet, javítja a motoros funkciót a Parkinson-kóros egerekben.
“Az a következő lépés, hogy klinikailag teszteljük az őrölt fahéjat Parkinson-kóros betegeken. Ha az egereken látott eredmények beigazolódnak az embereknél is, akkor nagy lépést tettünk előre ennek a romboló hatású neurodegeneratív betegségnek a kezelésében” – jelentette ki Dr. Pahan.
A Parkinson-kór egy lassan előrehaladó betegség, amely a közép-agyban levő sejtek egy kis területét, a substantia nigrát érinti. Ezek a sejtek fokozatosan degenerálódnak, csökken egy fontos kémiai jelátvivő anyag (neurotranszmitter), a dopamin mennyisége. A dopamin csökkenése idézi elő a Parkinson-kór tüneteit: a test egyik oldalán jelentkező remegést, a mozgás általános lelassulását, a láb nehezen mozgását, a lépés- vagy egyensúlyproblémákat. Környezeti mérgek hatását és genetikai okokat szoktak emlegetni, amikor a betegség oka kerül szóba, – az okot valójában nem ismerik.
A Parkinson-kór 1,2 millió embert érint az Egyesült Államokban és Kanadában. Bár a betegek 15 százalékát 50 éves koruk előtt diagnosztizálják, mégis az öregkor betegségének tartják: 60 év fölött száz ember közül egyet érint a kór. Ez a betegség valamivel gyakoribb a férfiaknál, mint a nőknél.
Forrás: http://www.rush.edu/webapps/MEDREL/servlet/NewsRelease?id=1768, fuggetlen.hu