A kullancs esete a geránium olajjal

Az természetes, ha az ember  valami természetes és megbízható kullancsriasztót keres a szintetikus szerek helyett. Az már nem annyira-legalábbis tapasztalataim szerint- ha ezt az interneten teszi. Ezért amikor  már többedszer fordult elő, hogy geranium olajat kerestek a gyógyszertárban kullancsriasztásra csak megkérdeztem honnan az ötlet. „Az interneten olvastam” hangzott a nem túl bizalomgerjesztő válasz. A kérdés tehát: valóban hatékony a geránium olaj  a kullancsok ellen?

A történethez tartozó első tisztázandó kérdés hogyan vadászik a kullancs

Talán a magasból veti le magát a nyakunk közé, és  ha esetleg fedetlen testrészt talál azonnal befúrja magát a bőrünk alá?

Vagy  ennél előrelátóbb kicsit és úgynevezett vizsgálódó testtartásban várakozik a prédára?

A kullancs a préda keresése közben általában felmászik egy magas fűszálra, kiterjeszti az első lábait és vizsgálódó testtartásban várja az áldozatát. A kullancs mellső lábai ugyanis különleges érzékszervek, amelyekkel képes érzékelni a  környezetét. Haller-szervnek nevezik első leírója után, aki azonban félreértette a lábacskák funkcióját. Azt hitte a szerkezet a hangokat érzékeli, tehát fül, a két kutakodó láb azonban orrként vagyis inkább egy tökéletes érzékszervként működik.

A kullancs szaglószerve rendkívül érzékeny,  érzékel mindent ami az  emberi/vagy állati mozgással kapcsolatos. Tehát a kilélegzett széndioxidot, a verejtékben levő ammóniát, a lehelet illatát. De még a jól ápolt  természetjáró sem kerülheti el hogy, a Haller szerv ne észlelje a közeledését mert sajnos érzékeli a hőmérséklet-változásokat is. A tudósok ezt a viselkedést használják ki, amikor kullancsmintát akarnak venni a természetben. Elég egy darab fehér filcet húzniuk maguk után, a kullancs megérezve a mozgást és a kísérő illatokat felkapaszkodik a filcre ahol jól látható és begyűjthető.

Tehát a kullancs ül egy fűszál tetején előre terjesztve a két első lábát és a levegőben levő illatokat pásztázza. Kézenfekvő tehát, hogy ezeket a szagokat kell elkendőzni, amit a kullancsok és más csípős állatok vonzónak találnak.

Ilyen alapon az illó olajok alkalmasak lehetnek a kullancsok távol tartására. Találtam is egy receptet amibe sok minden belekerült. Íme:

Egy fél literes üveget 3/4 ig töltsünk meg vodkával, csepegtessük bele az alábbi illó olajokat:

  • Menta (10 csepp)
  • Rozmaring (5 csepp)
  • Eukalyptusz (5 csepp)
  • Citronella) (10 csepp)
  • Levendula (5 csepp)
  • Szegfűszeg (5 csepp)

majd öntsük fel desztillált vízzel. Minden használat előtt rázzuk össze, és fújjuk a bőrre és a ruházatra.

Ebben az összetételben nincs geránium olaj de valószínűleg egy illatfelhőt képez használója köré. De térjünk  vissza az eredeti témához.

A vizsgálatot rózsamuskátli (Pelargonium graveolens ,Geraniaceae) illó olaj mintákkal végezték, és csillag kullancs, Amblyomma americanum (L.)  nimfákkal. Vagyis a kullancsok csak illó olajjal átitatott szűrőpapíron keresztül tudták megközelíteni az áhított illat forrását. Az egyik  minta 90%-nál nagyobb  hatékonysággal taszította a kullancsokat. Ezt további frakcionálásnak vetették alá és úgy vizsgálták tovább.

Az eredmény

  • az egyik izolált anyag  0,103 és 0,052 mg /négyzetcentiméter koncentrációban   90 és 73,3% -ban taszította a kullancsokat. Ez az eredmény megfelelt a referencia standard N, N-dietil-meta-toluamid (DEET) szintetikus kullancsriasztó hatékonyságának. A koncentráció csökkentésével (0,026 mg anyag / négyzetcentiméter ) azonban nagy mértékben csökkent a hatékonyság. Az anyag neve elég bonyolult, de azért leírom: (-) – 10-epi-gamma-eudesmol
  • a geránium illó olajban talált egyéb vegyületek – Isomenthone és linalool- a vizsgált koncentrációkban nem mutattak kullancsellenes hatékonyságot

A hozzáférhető rövid absztrakt aztán azzal zárul, a geránium olajban található vegyület mint természetes repellens a további fejlesztések szempontjából ígéretes hatóanyag.

És általában ilyenkor szokott következni az én nagy problémám. Ugyanis nem tudom megmondani mennyi geránium olaj szükséges és milyen formában a valóban 90%-os hatékonysághoz. Márpedig ez sarkalatos kérdés-legalábbis nálam.

További kutakodás után néhány applikációs módszer:

  • néhány csepp tömény geránium olaj a csuklóra, a bokára, és a nyakra
  • 2 evőkanál növényi olaj és 10-25 csepp geránium olaj keverékéből néhány csepp a bőrre és/vagy a ruhára

Ekkor még mindig csak a feltételezett hatékony koncentrációt próbáltam felderíteni-hozzá teszem az összetételek az internetről” származnak és nem bizonyítottak- a biztonságosság szóba sem került. De ha már itt tartunk a geránium illó olaj kb. 6%-os töménységig biztonságos a táblázat szerint .

Miután mindent körbe jártam, még mindig nem tudnám pontosan megmondani hogyan használjuk a geránium illó olajat kullancsriasztásra szem előtt tartva a hatékonyságot és a biztonságosságot egyaránt.

És ez a legnagyobb baj az interneten terjengő atombiztos módszerekkel és receptekkel kapcsolatban: biztosak vagyunk abban hogy  hatékonyak és biztonságosak. Vajon a fentiekből az Önök számára kiderült hogyan kéne használni a geránium illó olajat hogy az előbbi két kritériumnak megfeleljünk?