Csíráztatás – A görögszéna csíra

Görögszéna mag

Görögszéna mag

áztatási idő: 12 óra
hőmérséklet: 21 C°
az öblítések gyakorisága: naponta 2 alkalommal
csíráztatási idő: 2-4 nap
vitaminok és ásványi anyagok: A-vitamin; B-vitaminok (B1-, B3-, B5-, B8-, B11- vitaminok); E-vitamin; Lecitin; Vas; Foszfor; Cink;  Kálium; Mangán; Molibdén; Réz; Szelén;
a csíra hossza: max. 6 mm

Magas az omega-3 és omega-6 zsírsavtartalma, közvetlenül hat a szív munkájára, az érfalak rugalmasságát visszaadja, megakadályozza a szívkoszorú erek meszesedését, javítja a szem hajszálereinek vérellátását. Segíti a kollagén termelődést, ezáltal a bőr rugalmassága változik, javítja a bőr vízháztartását. A csírahossznál fontos odafigyelni a a maximális 6 mm-re, mert amennyiben hosszabb lesz, akkor megkeseredik a csíránk.

A görögszéna csíra hatásai:

  • lázcsillapító,
  • tejszaporító,
  • húgykőoldó, szélhajtó,
  • étvágyjavító, görcsoldó,
  • koleszterinszint csökkentő,
  • regenerálja az idegrendszert,
  • nyirokrendszer tisztító,
  • segíti az inzulintermelést,

A csíráztatás menete:

A csíráztatásra szánt magvak közül célszerű a törött és idegen szemeket eltávolítani, kizárólag teljes magvakat használjunk. A magvakat először alaposan meg kell mosni, majd a görögszénamag esetében 12 órán  keresztül áztatni kell. Ha ez megtörtént öntsük le róla a vizet, aztán tegyük egy szinttel feljebb a csíráztató edényben és öblítsük át folyóvízben, majd tegyük egy megfelelő hőmérsékletű, szellős helyre (18-21 C°). Csíráztatni sötétben is lehet,  ezek a csírák több b-vitamint tartalmaznak, színük azonban fehér marad.  A világosban csíráztatott magvak magasabb C-vitamin és klorofill tartalommal rendelkeznek.

A csíráztatás ideje mag fajtájától és a felhasználás céljától függően változó, 2- 4 nap. A salátákhoz általában a kevésbé rostos, fiatal csírákat használjuk fel, főtt ételekhez viszont a fejlettebb csírák használata szokásos.

Megjegyzés: Csíráztató tálat és csíráztatásra szánt magot bármely gyógynövényboltban be lehet szerezni.