Nemes babér

A győzelem jelképe ez a csodálatos, örökzöld cserje, a nemes babér (Laurus nobilis). A mitológiában Dafné erdei nimfának Gaia (Földanya) segítségével sikerül elmenekülnie Apollón üldöző szerelme elől. A történet egyik változata szerint Gaia átvitte Dafnét Kréta szigetére, és a helyén egy babérfát hagyott, a másik változat szerint viszont maga Dafné vált babérfává.

A megtört szívű Apollón pedig koszorút font belőle, hogy az emlékeztesse a viszonzatlan szerelemre. Apollón isten tiszteletére később babérkoszorúval koronázták meg a sportjátékok, versenyek bajnokait, a győztes hadvezéreket és a „koszorús” költőket, kiváló művészeket. Az ókori rómaiak ezt a legendát átvették, és tovább népszerűsítették. Az ókori Rómában babérkoszorú díszítette a nagyhatalmú, gazdag emberek fejét, a soha el nem múló dicsőség, gazdagság és egészség szimbólumaként. Az emberek babérágakat helyeztek ablakaikba és ajtóikra, mert úgy hitték, megvédi őket a szerencsétlenségektől, természeti csapásoktól. Viharok idején maga Tibériusz császár is babérkoszorút hordott a fején.

NEMES FA

A babérfélék nemzettsége az ókori Elő-Ázsiából származik, és három fajt számlál. Az ősi babérerdők több ezer évvel ezelőtt beborították az egész Földközi-tenger vidékét. Az éghajlatváltozások következtében visszahúzódtak Törökország, Szíria, Spanyolország, Portugália, Marokkó, a Kanári-szigetek és Madeira egyes területeire. Ma a Földközi-tenger körül szinte mindenhol megtalálható. A növénynek egész évben napfényre, laza talajra és szélvédett helyre van szüksége, ráadásul nem tűri sem a szárazságot, sem a nedvességet, sem pedig a hideget. A növény kisebb fává növő cserje, ám a szubtrópusokon akár 12 m magasra is megnőhet. A babér sötétzölden fénylő, bőrszerű levelei lándzsa alakúak, fonákja világoszöld. Sárgásfehér színű, illatos virágai olívabogyóra emlékeztető, kékesfekete terméssé érnek. Ám a babérfának még ez is jól áll, ezért sokszor dísznövényként termesztik.

BABÉRLEVÉL A KONYHÁBAN

A gasztronómiában elsősorban a növény leveleit, olykor a terméseit hasznosítjuk. A levél akár 1,3 %-ban tartalmazhat illóolajokat, amelyek közül az eukaliptol (vagy cineol) a legfontosabb, de találunk benne glikozidokat, cserzőanyagokat, keserűanyagokat, alkaloidokat és ásványi anyagokat (kalcium, magnézium, kálium, vas, réz, cink), valamint vitaminokat (A-, B-, C-vitamin, folsav). A babér termései az 1% illóolaj-tartalom mellett akár 30 %-ot is elérő zsírsavtartalommal büszkélkedhetnek (linolénsav, palmitinsav, laurinsav). A babérolaj számunkra illatos, ám a rovarok nem kedvelik. (A csótányok messze elkerülik az illatozó babért.) Különböző parfümök kedvelt összetevője, a leveleit pedig tehetjük ruhásszekrényekbe, hogy távol tartsuk a molyokat. A babér közismert fűszer a konyhában. A birka-, marha- vagy bárányhús fűszerezéséhez nélkülözhetetlen. Harmonizáló fűszerként használják burgonya-, bab-, lencse-, tojás-, paradicsom és halételekhez, emellett aszpikok, főzelékek, vadas szószok ízesítője. Kiváló a savanyúságként elkészített uborkához, káposztás ételekhez, pácolásokhoz. Nagy-Britanniában megtaláljuk a híres angol pudingban vagy a Bloody Mary koktélban is.

A GYÓGYÍTÓ BABÉR

A babér nem csak pompás fűszer, hanem igen hatékony gyógynövényként is. Fokozza az anyagcserét, növeli az étvágyat, csillapítja a puffadást, támogatja a májműködést. Jelentős mértékben csökkenti a vércukorszintet. Fertőtlenítő (bél, húgyúti és légúti gyulladások,
középfülgyulladás esetén), antioxidáns és görcsoldó, reumaellenes (ödéma, ízületi fájdalom, köszvény) hatásai vannak. Képes megszüntetni a migrénes fejfájást. Kismértékben vérhígító, ezért segít megelőzni a véraláfutások és vérrögök kialakulását.

A friss növényből kinyert illóolajok allergiát válthatnak ki, inhalálásuk során hallucinációkat okozhat. A babér napi felhasználható adagja max. 3 gramm.

Felhasználási formája rendkívül változatos. Egészségi problémánknak megfelelően alkalmazhatunk babérteát, babérport, tonikumot, inhaláló készítményeket, kenőcsöket, fürdőadalékokat, stb. Aki a babérlevelet eddig csak a csemegeuborkás üvegekből ismerte, annak ajánlatos felfedezni a növény páratlan gyógyító erejét is.

Írta: VLADIMÍR VONÁSEK
Szakmailag ellenőrizte, kiegészítette: NÉMETH IMRÉNÉ ÉVA fitoterapeuta, természetgyógyász,