Lapacho: nem csak az inkák kincse

A Lapacho tea a lapacho (Pau d’arco) nevű robusztus, életkörülményeit tekintve viszonylag igénytelen fa belső, éő kérgéből készül. A lapacho fa Közép- és Dél-Amerika területein honos. Találkozhatunk vele az esőerdő borította alföldeken csakúgy, mint a magas hegyekben, akár 4000 méteres tengerszint feletti magasságokban is.

Akár 700 évig elél

A kifejlett példányok 25 m magasra is nőhetnek, törzsük átmérője elérheti a 75 cm-t, és akár 700 évig is élhetnek.

Megközelítőleg 100-fajta lapacho fa él a Földön, ezeket elsősorban leveleik és virágaik formája különbözteti meg egymástól. A fák decembertől februárig virágoznak, trombitaszerű virágaik a sárga világosabb árnyalataitól kezdve, a narancsos tónusokon keresztül, egészen a mély piros színekig bármilyen színárnyalatot magukra ölthetnek. Virágaik húsevők.

Export célokra elsősorban két lapacho fajta szolgál: a Lapacho morado (lila lapacho) és a Lapacho colorado (ipe roxo, azaz vörös lapacho). Ezeknek nincsenek nem kívánatos mellékhatásaik, ezért használatuk a laikusok számára is biztonságos.

Gyógyító célokra a kb. 40 éves fa belső kérge az ideális, mert a növény kambiumában (osztódó szövetében) ekkorra alakul ki a hatóanyagok legjobb koncentrációja. Nagyrészt a legnagyobb gyógyerő hordozójának tartott bíbor virágzatú fákat szokták felhasználni.

Érdemes említést tennünk arról is, hogy gyógyító hatásai mellett a lapacho remek, kemény faanyag is egyben. Az inkák idejében gyakran készítettek belőle rendkívül ellenálló íjakat. Napjainkban főképp az építőiparban és a bútoriparban használják. Csodálatos zöldessárga-zöldesbarna színének köszönhetően a dekorációs tárgyak készítői is kedvelik.

Ellentmondásos történet

Az indián sámánok ősidők óta használják a lapachót. Gyógyító eljárásaikat olyan technikákkal kötötték össze, amelyek az istenek és a védőszellemek jóslataihoz kapcsolódtak. A sámánok transz állapotba jutva aktiválták tudatalatti képességeiket, és szemtanúk szerint, ha hozzájárulást kaptak a gyógyításhoz, sikerük szinte mindig 100 százalékos volt.

Természetesen modern tudományos alapokon álló kutatásokkal is próbálták igazolni a lapacho gyógyító hatásait. Például Accorsi professzor, a Sao Paulo-i városi kórház orvosa betegein úgy tapasztalta, hogy a lapacho súlyos betegségek esetén csillapítja a fájdalmat, jótékonyan hat a vörösvérsejt-képzésre, pozitív hatásai vannak krónikus betegségek, illetve számos bőrprobléma esetén. A kísérleti eredményeket az egyik brazil magazin nyilvánosságra hozta. A kórház vezetői azonban megijedtek, hogy orvosaikat “sarlatánnak” fogják tartani, ezért a lapacho orvosi alkalmazását betiltották. Az akadémikusok abban az időben ugyanis kissé szkeptikusan és gyanakvóan viseltettek a “harmadik világ” gyógyító eszközei iránt.

A következő tényező, amely paradox módon ismét még csírájában elfojtotta a lapacho hatásai iránti érdeklődést, egy igen részletes tanulmány volt 1884-ben. A brazil kormány az említett kutatás szenzációs eredményeit titkosította, ezért azok csak az embargó feloldását követően, 1981-ben válhattak ismertté.

Miért egyedülálló a lapacho?

Méregteleníti a szervezetet a legapróbb szennyeződésektől kezdve a nehézfémekig.
Serkenti az anyagcserét (pl. kemoterápia vagy hosszan tartó pszichofarmakon szedés után stb.)
Jótékonyan hat olyan krónikus betegségek lefolyására, mint pl. a sclerosis multiplex, a Parkinson-kór, reumás ízületi gyulladás stb.
Támogatja a hasnyálmirigy működését, ezáltal az inzulin termelését.
Előnyösen alkalmazható migrén és fogfájás esetén, csökkenti a stresszt, elősegíti a nyugodt alvást.
Erősíti az immunrendszert (rendszeres fogyasztás mellett akár 60%-kal is emeli a hatékonyságát).
Harmonizálja a máj, a vese és a lép működését, serkenti az emésztést.
Hasznos kiegészítő lehet leukémia kezelésében.
Jótékonyan hat az érrendszerre, kiválóan alkalmazható visszerekre és agyvérzés esetén, valamint erősíti a szívműködést.
Támogatja a vérképzést, felveszi a harcot az érelmeszesedéssel, tisztítja a vért.
Jól használható gombák (köztük a Candida-fertőzés), vírusok és különböző baktériumok ellen.
Erősíti és normalizálja a nemi szervek működését.
Segítséget nyújt kiütések, ekcéma, pikkelysömör és gennyező bőrproblémák esetén.

Csillapítja az allergiás reakciókat, a szénanátha tüneteit.
Megszünteti a szemfáradtságot.

Ezek tehát a lapacho tea legfontosabb hatásai, ám a főzet hatékonysága ennél is sokkal szélesebb.

A lapacho számos egészségi probléma esetén hatékony segítséget nyújthat. Ezért javaslom, hogy egy kis lapachót mindig tartsanak maguknál, bárhova is menjenek. A nagy utazók, tengerészek és hegymászók is így tettek. A vikingek oly nagy becsben tartották, hogy drágaköveket adtak cserébe a lapacho kérgéért…

Vérhígítókkal való együttes alkalmazása kerülendő (Aszpirin, Warfarin stb.), vagy kezelőorvossal megbeszélendő, mert antikoaguláns terápiában elvileg tilos!

Áldott állapotban zárjuk ki alkalmazását, mert vetélést okozhat.

Esetleges túladagolás esetén hányinger, hányás, orrvérzés tapasztalható, ez esetben azonnal fel kell függeszteni a fogyasztását.

Az erős hatású összetevők miatt a szedési előírás – 6 hét után 4 hét szünet – betartása nagyon fontos!

ALAPRECEPT!

Egy liter forrásban levő vízbe tegyen 4 teáskanálnyi lapachót, főzze 5 percig, majd hagyja 15-20 percig állni. Ezt követően szűrje át. Agyagedények használata nem javasolt, mert csökkentik a tea hatékonyságát!

Ha a teát gyógyszerként issza, ne édesítse, hanem fogyassza langyosan vagy hidegen, naponta 0,2-2 liter mennyiségben: reggel éhgyomorra, majd napközben, étkezések között.

A teát forrón nem javasolt fogyasztani. Bizonyos fajták csersavat vagy tannint (pl. a teában vagy kávéban is megtalálható) tartalmaznak, amely – ha viszonylag sokáig forró állapotban fogyasztjuk – károsíthatja a szájüreg, a nyelőcső és a gyomor nyálkahártyáját. A tannin hatásait tej vagy tejszín hozzáadásával semlegesíthetjük.

Az immunrendszer teája

Az alaprecept alapján elkészített teába tegyünk egy csipetnyi Cayenne borsot, 2 csipetnyi gyömbért, 1 citrom levét. Mindez erős izzadást vált ki, amellyel elősegítjük a vírusok és a baktériumok eltávolítását a szervezetből.

Lapacho gyerekeknek (3 évnél idősebbeknek)

A hagyományos módon elkészített lapacho teát gyümölcslével ízesítjük, gyümölccsel díszítjük.

Lapacho tea à la Aphrodité

Az alapteát fűszerezzük vaníliával, fahéjjal, szegfűszeggel. Tejszínhabbal vagy például meggyel és reszelt csokoládéval díszítjük. Igazi specialitás ínyenceknek.

Matés lapacho

A teát hagyományos módon kezdjük készíteni, majd mielőtt átszűrnénk, hozzáadunk (kb. 1 literhez) egy kiskanálnyi matét, és még 3 percig állni hagyjuk. Így nagyon finom, frissítő, élénkítő italt készíthetünk.

Lapacho Mint

A felfőzött lapachóhoz hozzáadunk 1 kiskanálnyi mentát, majd együtt 15 percig állni hagyjuk. A teát átszűrés után díszíthetjük mentalevéllel és citromkarikával, esetleg nádcukorral ízesíthetjük. Hidegen is kiváló.

Lapacho brazil módra

A lapachót hagyományos módon készítjük, de a víz mellett száraz bort is felhasználunk. Narancslével ízesíthetjük. (Az ily módon elkészített ital állítólag hathatósan javítja az egészségi állapotot!)

Tippek: Az alap lapacho főzetet levesek készítéséhez is felhasználhatjuk.

A lapacho a kutyáknak és a cicáknak is ízlik, emellett hatékony a belső és külső parazitákkal szemben. Készítsen ezért lapacho főzetet házi kedvenceinek is.

Alkalmazás külsőleg

Intenzív tisztító kúra

Fogyasszon 6 héten át legalább napi 2 liter, az alaprecept szerint elkészített lapacho teát (12 év alatti gyermekek napi 1 liternél többet ne igyanak)! Emellett készítsen magának hetente 1-3x lapacho fürdőt.

Lapacho fürdű

Öntsön a fürdővízhez 2-3 liter lapacho főzetet (kb. 3 l vízben főzzön fel 10 teáskanálnyi lapachót, főzze 5 percig, majd hagyja 15-20 percig állni). Feküdjön a fürdővízben kb. 30 percig. A fürdő után ne öblítse le a testét, csak finoman itassa fel a nedvességet. A fürdővízbe ne tegyen sót vagy egyéb adalékanyagot. A fürdő után azonban bekenheti testét pl. babaolajjal. Ezzel csak még inkább elmélyíti a lapacho hatását.

Részleges fürdő

Tetszés vagy szükség szerint készíthetünk akár csak kéz- vagy lábfürdőt is. Hogy ehhez mennyi lapacho teát használunk, azt a felhasznált víz mennyisége dönti el (lásd fent). Áztassuk bele a kezünket vagy a lábunkat 15-20 percre, majd itassuk fel a nedvességet.

Borogatások

Ekcéma, kisebb sérülések, ízületi fájdalom, szemfáradtság esetén érdemes borogatást készítenünk.

Készítsen kétszer olyan erős teát, mint a fürdő esetében, mártsa bele a gézlapocskát, majd helyezze a sérült felületre. Tegyen rá még egy nem szőtt anyagú gézlapot (a szemre vattakorongot alkalmazzon).

A teafőzetnek elviselhetűen melegnek kell lennie. A nedves vatta vagy gézlap kihűlése után cserélje a borogatást.

Nyílt seb esetén minden felhasznált anyag steril legyen!

Összeállította: Zlatuše Knollová
Szakmailag ellenőrizte és kiegészítette: Németh Imréné Éva fitoterapeuta, természetgyógyász,