Virginiai varázsmogyoró: az indián sámán

A varázsmogyoró-félék őshazájának Kínát tartják. Az észak-amerikai őslakosoknak köszönhetően hírnévre tett szert a növény. Az indiánok varázserővel megáldott cserjének tartották, amely akkor virágzik, amikor a természet már téli álomra hajtja a fejét.

Gyógynövényként hasznosították, amit az Újvilág első sápadt bőrű telepesei is gyorsan észrevettek. A varázslatos cserjéről szóló regék szélsebesen terjedtek a világban. A virginiai varázsmogyoró (más néven nagylevelű varázsmogyoró) feldolgozása egyre tökéletesebbé vált, így a növényből készített kenőcsök és tinktúrák a XIX. század második felére keresett kereskedelmi cikké váltak.

A Hamamelis virginiana felkerült az amerikai gyógynövények listájára. Ázsiából a XVIII. század második felében érkezett Európába. Népies neve Witch Hazel, azaz „boszorkányos mogyoró”. Az orvoslásban csak száz évvel később vívta ki magának az elismerést.

Nálunk ritkaság 

A virginiai varázsmogyoró az észak-amerikai földrész keleti felén terjedt el, Kanadától, Floridán keresztül, egészen Texasig. A napos, félárnyékos helyeket és a semleges vagy enyhén savas, humuszban gazdag talajt kedveli. A túl sok nedvességet nem jól tűri. A csodamogyoró három fajtát számlál, ezek: a tavaszi, virginiai varázsmogyoró, a japán csodamogyoró (Japán), valamint a puha varázsmogyoró (Kína). A varázsmogyoró nálunk is megél, díszcserjeként kertekben, parkokban láthatjuk. Nagyobb és színesebb levelekkel tarkított dísznövényként megvásárolható. A gyógyításhoz használatos egyetlen fajtáját, a virginiai varázsmogyorót nálunk a kertészetekben nem tartják.

Meglepetésekkel teli cserje

A virginiai varázsmogyoró akár 7 méteres magasságot is elérő cserje. Rövid levélnyelein növekvő egyszerű, a mogyoró leveléhez hasonlatos, fűrészes szélű levelei ősszel vöröses színbe öltöznek. Ezután jön a meglepetés: a növény virágozni kezd! A virginiai faj szeptembertől novemberig, a többi januártól márciusig folyamatosan virágzik!
Az 1-2 cm hosszú, 4 vékony murvalevele által alkotott illatos, sárga színű virágjai kemény, szőrös tokterméssé alakulnak. A toktermések két fényes magot hordoznak magukban. A magok 8-12 hónapig érnek. Innen ered a növénycsalád latin neve: a görög hama, azaz „egyidejűleg” és a melon, avagy „gyümölcs” szavakból. Az elnevezés arra a tényre hívja fel a figyelmet, hogy a bokron egy időben láthatjuk a tavalyi terméseket és az idei virágokat. Miután a magok beértek, a növény akár 9 méteres távolságra is képes magából „kilőni” őket!

Különleges koktél

Gyógyításra a növény tavasszal betakarított szárított kérgét (ágak és gyökér) és nyáron begyűjtött szárított levelét használják fel. A kérgéből vagy leveleiből készített kivonat 10%-ban tartalmaz cserzőanyagokat, szerves savakat, flavonoidokat, nyálkaanyagot, a tannin egy különleges, ún. hemameli-tannin nevű fajtáját, amely képes elpusztítani a daganatos sejteket a vastagbélben. A virginiai varázsmogyoró kenőcs, tinktúra, főzet és pakolás formájában vagy a szárított levelek vízgőz-desztillációjával előállított ún. varázsmogyoró vízként is megtalálható az üzletekben. Összehúzó, gyulladáscsökkentő és érerősítő hatásai révén sokféle betegséggel szemben hatékony. Jótékony hatású visszerekre, aranyérre, a bőr és a nyálkahártyák külső és belső sérüléseire (kiütések, ekcéma, égési sebek, zúzódások, felfekvések). Segíthet ödémában és olyan helyzetek ben, amikor vérömlenyt (hematómát) kell felszívni az izmokból, a szemből, esetleg a méhből. Szülés után kifejezetten javasolt a használata.
A virginiai varázsmogyoró napjainkban számos kozmetikai készítményben szintén megtalálható: az arcápoló krémektől kezdve, az arctonikokon át, egészen a borotválkozás utáni balzsamokig. Gyakran beleteszik szájvizekbe is (enyhíti az ínygyulladást és az aftákat), körömápoló, akne elleni, kitágult pórusokat kezelő és rovarcsípések hatásait enyhítő készítményekbe. Nincs (ismert) nem kívánatos mellékhatása.

Szépség és egészség

Ha Önök sem tartoznak azon szerencsések közé, akiknek a kertjében virginiai varázsmogyoró nő, ne csüggedjenek. Így is van lehetőségük ennek a csodálatos növénynek a kipróbálására, mivel egyre több készítményben találkozhatunk a varázsmogyoróval – fogkrémek, arckérmek, szájvízek. A legboldogabbak bizonyára azok lehetnek, akik megpillanthatják a sivár téli tájban pompázó varázsmogyoró vörösbe hajló leveleit és aranysárgán tündöklő virágait, így a látványával elűzhetik a búskomorságot, használatával pedig visszanyerhetik az egészségüket.

Írta: VLADIMÍR VONÁSEK
Szakmailag ellenőrizte, kiegészítette: NÉMETH IMRÉNÉ ÉVA fitoterapeuta, természetgyógyász,