Ómega-7-zsírsav – A homoktövis különlegessége

Homoktövis
A homoktövist (Hippophae rhamnoides) már évszázadok óta használják, első feljegyzéseket a tradicionális kínai orvoslásban találunk erről a növényről ahol nőgyógyászati és emésztőrendszeri betegségekben, valamint sebek kezelésében gyulladáscsökkentésre használták. A homoktövis gyümölcse nagy mennyiségben tartalmaz számos esszenciális tápanyagot, többek között ω-3, -6, -7 és -9-zsírsavakat, többszörösen telítetlen és telített zsírsavakat, A-, C- és
E-provitaminokat, továbbá több mint 190 bioaktív anyagot, mint például flavonoidokat, polifenolokat, karotinoidokat, szabad és észterezett szterolokat és izoprenolokat. A homoktövisnek két különlegessége is van: egyrészt az ω-3 és -6 zsírsavak 1:1 aránya, másrészt a növényvilágban egyedülállóan nagy ω-7-zsírsav-tartalma, amely a gyümölcs húsában (akár 43tömeg% is lehet) főként palmitoleinsav formájában található meg. (A gyümölcs magja további esszenciális zsírsavakat is tartalmaz: α-linolén- és linoleinsavat.)

Palmitoleinsav
A palmitoleinsav (egyszeresen telítetlen, 16 szénatomot tartalmazó zsírsav) nem esszenciális zsírsav, de a bőr és a nyálkahártya is termeli védelme és funkciójának ellátása érdekében. Ezenkívül számos pozitív hatása van az egészségre melyek egy részéről a jelen cikk összefoglalót ad.

Emésztőrendszer
Emésztőrendszeri erózió és gyulladások kezelése sokszor nagy kihívást jelentő orvosi feladat, hiszen a bélcsatorna folyamatos stimulálása elkerülhetetlen a táplálékfelvétel miatt. A gyomorfekély állatkísérletes tesztrendszerben való vizsgálatának eredménye alapján igazolódott, hogy a homoktövisolaj
gátolta a lipidperoxidációt a gyomornyálkahártyában, felgyorsította a nyálkahártya regenerációját és gátolta a proteolitikus aktivitást a gyomornedvben. Harminc, peptikus fekélyben szenvedő betegnél a gyomor- és a nyombélfekély gyógyulását (76,6%) eredményezte napi 6 g fogyasztása egy hónapon át. A hatásmechanizmus még nem teljesen felderített, lehetséges, hogy a gyomorsavtermelést csökkenti, illetve a nyombél bikarbonáttermelését növeli a homoktövis kivonata. A fekély gyógyulásában a homoktövis nagy antioxidáns-tartalma (mint a karotinoidok és a flavonoidok) játszhat szerepet.

Urogenitális rendszer
A homoktövis nyálkahártya-regeneráló hatását tudományos adatok is alátámasztják. Méhnyakgyulladás esetén homoktövist (50%-ban) és egyéb gyógynövényeket tartalmazó hüvelykúpot alkalmaztak 79 páciensnél (1. csoport), míg 50-nél csak homoktövisolajat (2. csoport). Az 1. csoportban 70%-os,
míg a 2. csoportban 24%-os gyógyulási arányt figyeltek meg. Egy kis létszámú pilot study-ban idült, hüvelyi gyulladásban szenvedő 5 nő szedett napi 3 g homoktövisolaj-kapszulát 12 hétig, amelynek végén a vizuális, analóg skálán mért fájdalom, viszketés, égető érzés és váladékozás összesített értéke 46%-kal csökkent. Mivel az ösztrogénszintek nem változtak, a javulás nem hormonális változások révén jött létre. 116 fő nő, aki hüvelyi szárazságban szenvedett, napi 3 g homoktövisolaj-kivonatot szedett 3 hónapig. A mért hüvelyi egészségi index (nedvesség mértéke, atrófia jelei, nyálkahártya rugalmassága és integritása, folyadékmennyiség, pH) és a hüvelynyálkahártya integritása növekedett  a placebóhoz képest. Mivel mindezek a menopauza tünetei közé tartoznak, a homoktövis segíthet ezek leküzdésében.

Szájnyálkahártya
A száj nyálkahártyáját érintő sebek, afták és fekélyek kórokozók belépési kapui lehetnek, ezért fontos, hogy mihamarabb gyógyulást érjünk el ilyen esetekben. 60 ulceratív sztomatitiszben szenvedő gyermeket (4 hónapostól -12 évesig) kezeltek topikálisan (3-4g/nap) homoktövisolajjal. 8 napos kezelést követően minden gyermek meggyógyult.

Szem
A szemszárazság idősödéssel járó következmény lehet, de kialakulhat sugár- vagy kemoterápia, esetleg gyógyszer mellékhatásaként is, amely nagymértékben ronthatja az életminőséget, s fertőzés forrása lehet. Klinikai vizsgálatban 86 szemszárazsággal küzdő beteg vett részt, akik naponta 2 g
homoktövisolajat fogyasztottak 3 hónapig a téli hónapokban. A könnyréteg ozmolaritása kevésbé növekedett a kezelt csoportban, mint a placebóban, s a szem vörössége és égése is szignifikánsan csökkent .

Bőr
A homoktövisben található zsírsavak hámregeneráló hatásuk- és az antioxidánsok oxidatív stressz elleni védőhatásuk révén a bőrnek, mint külső védelmi vonalunknak segítséget nyújtanak sérülése esetén. Homoktövisolajat helyileg alkalmaztak 32 égési esetnél, amikor is 10 esetben 10%, 1 esetben 15% és 4 esetben több mint 20% testfelület égett meg. Az olajat 5-7 napig alkalmazták, s a kezelés végén az összes beteget gyógyultnak nyilvánították. Kísérletes állatmodellen (patkányokon) égési sérülés szimulációs tesztjében a homoktövisolaj felgyorsította a sebek gyógyulását, s megakadályozta az elfertőződésüket. Atopikus dermatitiszben szenvedő 49 páciens vett részt abban a klinikai vizsgálatban, amelyben napi 5 g homoktövisolajat fogyasztottak 4 hónapig. A tünetek súlyossága és a fellángolások gyakorisága szignifikánsan csökkent a gyümölcs húsából készült olajos kapszulát szedők esetén a magból készült vagy a placebós kapszulához képest. A bőr faggyújában nagy százalékban van jelen palmitoleinsav, s mivel ez a zsírsav hatásosan akadályozta patogén Candida-törzsek és Gramm-pozitív baktériumok kötődését a hámsejtekhez , feltételezik, hogy a bőr öntisztító folyamatában is részt vehet.

Inzulinrezisztencia
A metabolikus szindróma manapság már világszerte egészségügyi problémát jelent súlyos gazdasági következményekkel. Több állatkísérlet és emberi megfigyeléses tanulmány is arra utal, hogy a palmitoleinsav kedvező hatással lehet az inzulinrezisztenciára. Zsírdús étrenden tartott, inzulinrezisztenssé vált egereknek adtak palmitoleinsavat, s az eredmények azt mutatták, hogy a sejtek glükózfelvételi képessége megnőtt (csökkent inzulinrezisztencia), míg a hepatikus lipogenezis mértéke csökkent (a zsírmáj kialakulásának esélye csökkent). Inverz korrelációt találtak a szérum palmitoleinsav-koncentrációja és cukorbetegség előfordulása között felnőtt, egészséges populációban. Ezeket a hatásokat annak tudják be, hogy a palmitoleinsav valószínűleg egy lipokin, azaz zsírszövetből felszabaduló, hormonhatású anyag, amely hatással van az anyagcserére .

Szív-ér rendszer
A homoktövisolaj összkoleszterin-csökkentő hatású is, ahogy azt 11 klinikai tanulmány metaanalízise is kimutatta. Hiperlipidémiás páciensek esetén csökkent a teljes koleszterinszint és az LDL-koleszterin, valamint növekedett a HDL-szint. A szerzők kiemelik, hogy ez a hatás valószínűleg a homoktövis sokféle bioaktív hatóanyagai (pl. szteroloknak és fenolsavaknak) szinergista együttműködésének tudható be. Diszlipidémia esetén adott palmitoleinsav (n = 60, 220,5 mg/nap, 30 napig) a C-reaktív protein, a szérumtriglicerid és az LDL-szint szignifikáns csökkenését eredményezte .

A homoktövisben levő számos antioxidáns (tokoferolok és karotinoidok) és gyulladáscsökkentő anyag (szterolok és fenolsavak) kiegészülve telítetlen zsírsavakkal és azok optimális arányú összetételével, megerősítve az egyedülállóan nagy ω-7-zsírsav-tartalommal, igen erős gyulladásgátló és antioxidáns elegyet alkot. Ez a hatás valószínűleg az összes említett területen elért eredményben közrejátszik.