Sarkantyúvirág-a kerti mindenes!

Megint egy növény amely annyira sokoldalú, hogy egyenesen a kert ajándékának tekinthetjük. Igénytelen talajtakaró, vagy finom saláta adalék, esetleg kis segítség megfázás, vagy hólyaghurut esetén, de a kertészkedésben járatosabbak még a zöldségeiket is megvédhetik a segítségével ha jól megválasztják hova ültetik.

Általában úgy ismert mint dísznövény pedig az összes fenti állítás igaz vele kapcsolatban. És hogy miről beszélünk? Kerti sarkantyúka, latin nevén Tropaeolum majus amely dél-amerikai hazájából került Európába a 17. században. A Tropaeolum nemzetség Chile és Peru  területéről származik, ahol 80-90 faja él. Megtalálhatóak a trópusi esőerdőktől kezdve egészen a  hóhatárig. A perui Andok lejtői a sarkantyúvirág természetes élőhelyei. Alexander von Humboldt a híres német természettudós szerint az  Andok lejtőin élő növények ahogy a trópusi éghajlatról haladunk felfelé leképezik az  egész Föld növénytakaróját, és amelyik növény a meleg és nedves trópusokon ugyanúgy megél mint nagy magasságban a hideg légkörben, az képes elterjedni a világ minden táján.

Közép-Európában különösen jól érzi magát, meglepően buja növekedéssel hálálja meg a kertész gondoskodását, egész nyáron növekszik és virágzik. A húsos hajtások a földön fekszenek  járulékos gyökereket fejlesztve, vagy támfal segítségével a magasba törekednek. Az új levelek folyamatosan fejlődnek a hajtás csúcsán, a fiatal levelek kezdetben tagoltak, majd a növekedés során nagy lédús szinte kerek levelei száraik segítségével a fény felé fordulnak. Virágai a kénsárgától a sötét bordóig mindenféle színben pompáznak, csészelevelei szintén sárgásak, és a virág legjellemzőbb része a hosszú sarkantyú amely egy nem a szokásos módon kifejlődő csészelevél kinövése a száron.

Ha a virágról azt mondtuk hogy  sarkantyújával kissé eltér a szokásostól, akkor még nem beszéltünk arról a különleges összetevőről amelyet bizony nem lehet megtalálni akármilyen növényben. A sarkantyúvirág benzil-izotiocianátot termel amely egy illékony mustárolaj, fanyar penetráns szaggal, tömény tiszta formájában irritálja a nyálkahártyát. A mustárolaj ugyan jelen van a növényben de közvetlenül nem érzékelhető. Amikor a növényi szövet sértetlen állapotban van az anyag rejtve marad egy vegyületben amelynek neve „benzil-izotiocianát-szulfát glikozid” . Ez a forma lehetővé teszi hogy az amúgy lipofil benzil -izotiocianát vízoldékony legyen és mélyen elrejtőzzön a sejten belül. Amikor a növényi szövet megsérül -kicsit megrágcsáljuk a levelet a virágot vagy a termést- a mirozináze enzim felbontja a vegyületet, és robban a mustárolaj bomba! A sarkantyúcska minden szervében nagy koncentrációban képes tárolni a benzil-izotiocianát-szulfát glikozidot.

Mint gyógynövény

A fentiek szerint a növény minden része rendelkezik erős antimikrobiális, antibiotikus, és gombaellenes hatással. Fő felhasználási területei:

  • légúti fertőzések kezelése,beleértve a köhögés, megfázás és az influenza, a magjában lévő antibiotikum a bélflóra károsítása nélkül pusztítja el a légzőszerveket megtámadó baktériumokat.
  • csökkenti a  hurut kialakulását  és serkenti a váladék kiürülését
  • húgy- és ivarszervi-húgyúti rendszer fertőzései
  • külsőleg kisebb bakteriális fertőzések  horzsolások vágások kezelésére a teával történő lemosással
  • emmenagogue hatású: nem alkalmas  terhes nők, illetve azok számára akik gyermeket szeretnének vállalni, mivel használják a menstruáció támogatására (a terhesség korai szakaszában abortuszt idézhet elő)
  • használják mint gyógynövényt hajhullás ellen, és a hajnövekedés fokozására

A tea elkészítése a szokásos módon történik: 1-2 teáskanálnyi friss levelet 250ml forrásban lévő vizzel leforrázzuk, hagyjuk állni legalább 10 percig, majd szűrjük .

Mint pikáns salátakiegészítő vagy fűszer

A növénynek minden föld feletti része ehető: leveleit pikáns, fűszeres ízük miatt salátaadalékként használják. A virág íze az édes borséra, illetve a retekére emlékeztet: sajtokkal, salátákkal együtt fogyasztják. Ecetes-sós lében tartósított virágbimbóinak, még zöld termésének  íze a kapribogyóéra emlékeztet. Fogyasztani csak nyersen ajánlott, ugyanis sütve-főzve vagy szárítva elvész az aromája. Érett magjait megszárítva és megőrölve borsot helyettesítő fűszert kaphatunk  ami a magban levő mintegy 10%-nyi mustárolajnak köszönhető.

Mint kerti segítő

Gyümölcsfák törzse köré vetve távol tartja a vértetveket, emellett a paradicsomot és a burgonyát is védi a kártevőktől. Hernyók, csigák, hangyák távol tartásában is hatékony.