Mit csinál a szalmonella baktérium ,mikor nem szaporodik?
A legtöbb nyári ételmérgezést a Salmonella baktériumok okozzák amelyek rendkívűl jól boldogulnak minden körülmények között ,és gyorsan képesek alkalmazkodni.Egy kutatás most arra kereste a választ ,mit csinál a Salmonella ,amikor egy új környezetbe kerül,és ennek megismerésével hogy lehet megállítani a táplálékkal történő tömeges fertőzéseket.
A baktériumok gyorsan elszaporodnak ,ideális körülmények között minden 20. percben megduplázódik a számuk.Ezt az exponenciális szaporodást azonban egy úgynevezett lag-fázis előzi meg ,amikor a sejtek száma láthatóan nem növekszik. Ezt a periódust először a 19.században írták le,amikor azt feltételezték ilyenkor készülnek fel a baktériumok ,hogy kihasználják az új környezeti feltételeket.De pontosan mit csinál a baktérium élettanilag ebben az időszakban.Az élelmiszer és italgyártás számára kifejlesztett kísérletben ez a fázis kb. 2 óra hosszat tart ,és pontosan nyomon követhetők a történések. Például az ,hogy az új környezetbe kerülve már 4 perc elteltével kikapcsolódik néhány konkrét gén ,amely ellenőrzi egyes tápanyagok felvételét. Felhalmozódik a foszfát ,amely szükséges sok sejtszíntű folyamathoz ,aktiválódik a vas felvétel folyamata, amely átmenetileg érzékennyé teszi a sejteket az oxidatív stresszre,és felhalmozódik a mangán ,és a kalcium ,amelyek aztán az exponenciális osztódás alatt elfogynak.A lag-fázis alatti újfajta anyagcsere megmutatja ,milyen gyorsan érzékeli a Salmonella a kedvező feltételeket ,és milyen gyorsan építi fel a növekedéshez szükséges anyagokat.A lag fázis jobb megismerése elvezethet ahhoz ,hogy az élelmiszer láncban kontrollálni tudják a Salmonella terjedését.
Ha az ideg megsérül a gyógyulás folyamata hosszú-egy új eljárással az idő jelentősen lerövidül.
A sérült vagy elvágott idegek regenerációja hónapokig vagy akár évekig is tarthat az emlősöknél, ha egyáltalán sikerül. Egy új módszerrel ez az idő drasztikusan lerövidülhet, és a regeneráció hatásfoka is jóval nagyobb.Amerikai kutatók bejelentették, hogy olyan eljárást dolgoztak ki, amellyel az emlősök elvágott idegei napok vagy hetek alatt visszanyerik működőképességüket az eddigi több hónapos vagy akár több éves gyógyulási folyamat helyett. A kutatócsoport azt a mechanizmust leste el, amelyet a gerinctelenek használnak károsodott axonjaik(az idegsejt hosszú idegnyúlványa) regenerációjához
Miután egy ideg elszakad a lehető leggyorsabban helyre kell állítani a kapcsolatot a két vég között mert a levált rész már néhány napon belül degenerálódik.A vizsgálatok szerint szervezet saját javító mechanizmusa akadályozza a gyors javulást.A sérült rész két egymástól elválasztott csonkján a szervezet egy órán belül gömböcskét hoz létre ,amelynek az lenne a feladata ,hogy kijavítsa a sérülést.De ha ez túl korán történik,mielőtt még a két vég összeérne ez a javító művelet egyszerűen megakadályozza a kapcsolat létrejöttét,és lassítja a gyógyulás folyamatát. Az új eljárásban felfüggesztik a szervezet saját javító mechanizmusát ,a két idegvégződést polietilén-glycol segítségével összeragasztják ,majd ismét elindítják a regenerációs folyamatot. A művelethez mindössze különböző oldatokra van szükség ,amelyek először elvonják a sérült rész közeléből a kalciumot ,és gátolják az oxidációt ,majd a “ragasztás ” után visszaállítják a kalciumban gazdag környezetet.A kísérleteket patkány ülőidegén végzett vágással ,és összeragasztással végezték ,és az eredmények igen látványosak voltak. A patkányok felébredve a műtéti altatásból perceken belül mozogni kezdtek ,és 98%-uk 2-4 hét alatt 60-70%ban visszanyerte az idegsérülés előtti normális mozgását.
A szakembereket lenyűgözték a látványos eredmények ,de arra figyelmeztettek hogy az emberi sérülések általában sokkal bonyolultabbak ,mit a labratóriumi körülmények között létre hozott tiszta vágások.Mások szerint pedig valószínűleg csak a friss sérüléseket lehet evvel a technikával kezelni ,mivel a sérülékeny idegszövet hamar elkezd pusztulni.
A kísérleteket Wesley Thayer ( Vanderbilt University in Nashville, Tennessee) és George Bittner (University of Texas , Austin) végezték.
Kellemes masszázsterápia -sejbiológiai magyarázatokkal.
A legtöbb sportoló megerősítheti, hogy a masszázs csökkenti a fájdalmat és elősegíti a funkciók gyors helyreállítását. Most már tudományos alapon is igazolható, hogy miért érdemes felkeresni egy masszőrt. Sejtszinten a masszázs csökkenti a gyulladást és hozzájárul új mitokondriumok képződéséhez a vázizomzatban.