Golgotavirág-Passiflora incarnata

A megjelenés lenyűgöző,  a név pedig mindent tükröz amit a korabeli jezsuita botanikusok akik a növény nevét adták látni véltek: a virág Krisztus szenvedésének és halálának bonyolult szimbóluma. Passiflora  incarnata(passio -szenvedés, incarnata- megtestesült)

Magát a növényt egy spanyol orvos fedezte fel Peruban 1569-ben, és negyven évvel később már mint dísznövény volt jelen Európában. Még jóval azelőtt hogy felismerték volna gyógyhatásait a virág már magával ragadta a jezsuita botanikus Giovanni Battista Ferrari képzeletét és 1633-ban megjelent  De florum cultura című művében a passio szinte minden mozzanatát azonosítja a virág egyes részével:

-nagy három karéjos levelei  az őrök lándzsáit testesítik meg ,

-kapaszkodó indái a kezükben levő korbácsokat

-a virág öt csésze és öt lepellevele Krisztus 10 tanítványát jelképezi (kivéve közülük Júdást és Pétert)

-a virág belsejében található finom koronaszirmok a töviskoszorút

-az öt porzó Krisztus öt sebét.

-a három bibeszál pedig a három szöget amellyekkel Krisztust a kereszthez szögezték

Akárhogy is jutott  a virág a bonyolult szimbolikához különleges megjelenésének ez a különleges történet a jutalma.

A golgotavirágot az aztékok, az inkák és más dél-amerikai bennszülött törzsek mint félig háziasított növényt tartották. Annál is inkább mert néhány fajtájának gyümölcse ehető, amit passiógyümölcs vagy maracuja néven ismerünk. Európában széles körben csak a tizennyolcadik században terjedt el spanyol közreműködéssel és ma már megtalálható szinte mindenhol a világon- dísznövényként, gyógynövényként, vagy ehető gyümölcséért termesztik.

Besorolását Linné végezte el 1745-ben amikor a Passiflora nemzettség kb 22 faját írta le. Ma már úgy gondolják a fajok száma 400-600 közöttire tehető, de természetes élőhelyükön a trópusi őserdőben a mai viszonyok között jelentős veszély fenyegeti egyedeit.

Évelő kúszó növény lágy szárú hajtásokkal,  erős fás szárral és vastag húsos gyökérzettel. Közel 10 méter magasra is felkúszik, különleges felépítésű virágai a reggeli órákban nyílnak és alig két napig virágoznak.

A golgotavirágot hagyományosan mint nyugtató gyógynövényt használták az amerikai kontinensen szorongás, álmatlanság, görcsök és hisztéria esetén és ez az indikáció átkerült Európába is. Kutatások szerint a golgotavirág hatóanyagai megnövelik az agyban a GABA szintet melynek hatására egyes agysejtek aktivitása csökken és nyugodtabbnak, ellazultabbnak érezzük magunkat. A golgotavirág hatása gyengébb mint egyéb szorongás oldására használt gyógynövényeknek – mint például a valerianának- ezért sok esetben más hasonló hatású gyógynövénnyel kombinálva (citromfű, valeriana) fordul elő.

A golgotavirág etnobotanikai használatáról számos országból vannak információk

  • a növényt már használták fájdalomcsillapító, görcsoldó, antiasztmatikus, féregűző és szedatív célra Brazíliában
  • mint  nyugtatót és altatót Irakban
  • olyan problémák kezelésére, mint például a menstruációs zavarok, epilepszia, az álmatlanság, a neurózis és a neuralgia Törökországban.
  • Lengyelországban hisztéria és ideggyengeség kezelésére
  • Amerikában hasmenés, dysmenorrhoea, neuralgia, égések, aranyér és álmatlanság kezelésére
  • alkalmazzák helyileg a bőrön égési sérülések,  aranyeres gyulladás, zúzódások kezelésére, fejfájás és általános fájdalom csillapítására.

Mit lehet bizonyítani

Passiflora kivonat hasznos opiátmegvonás vagy egyéb függőségek kezelésére. Mint adjuváns szer segít a függőség csökkentésére olyan pszichotróp szerek esetében is mint a morfin, nikotin, alkohol, a diazepam és a delta-9-tetrahidro-kannabinol.

Egy másik vizsgálatban összehasonlították a golgotavirág kivonat és egy generalizált szorongásos zavar kezelésére alkalmazott gyógyszermolekula -az oxazepam- hatékonyságát. Mindkettő hatásos volt a generalizált szorongásos zavar kezelésében és bár a golgotavirág kivonat lassabban fejtette ki a hatását – 7 nap alatt szemben az oxazepam 4 napjával- viszont a betegek munkahelyi teljesítményének romlása kevésbé volt kimutatható a gyógynövényes kezelés hatására.

Más tanulmányok azt mutatták, hogy a betegek, akik szorongásuk oldására golgotavirág kivonatot kaptak a  műtéti érzéstelenítés  előtt kevésbé szorongtak  mint a  placebót kapók, de  érzéstelenítés után ugyanolyan gyorsan felépültek.

A golgotavirág mint afrodiziákum. Nyugtató hatású gyógynövény létére a vizsgálatok szerint metanolos kivonata  jelentős afrodiziákumként viselkedik- igaz hím egerek esetében. A molekuláris magyarázat szerint a kivonatban levő chrysin és benzoflavone  megakadályozza a tesztoszteron metabolikus lebomlását,  és megemeli a vér tesztoszteron szintjét.

Ha mindezekhez még hozzávesszük az Ajurvédikus alkalmazásokat igazán sokszínű nyugtató gyógynövényt kapunk. Nézzük milyen indikációt javasol egy Ajurvédikus gyógyász

-a már említett generalizált szorongásos zavar esetén és itt a habitus is fontos: legjobban a vékony alkatú, ideges tipusú embereknél működhet ez a gyógynövény akik gyorsan stresszes állapotba kerülnek

-álmatlanság esetén gyenge idegzetű hisztérikus betegek esetén akiknél az idegkimerültség, az álmatlanság és a fáradtság együtt jár.

-influenza utáni lábadozáskor ha ez szintén álmatlansággal jár

-ijedtségre haragra kialakuló enyhe görcstevékenység, tic vagy izomgörcs formájában

– Az egyik legjobb gyógynövény a vágy és a szorongás visszaszorításában amikor elvonási tünetek jelentkeznek. Hasznos a leszokás segítésében alkohol, opiátok, a kannabisz és  nikotin esetében. A  alkoholelvonással járó remegési tünetet nagyban csökkenti. Mivel idegrendszerre ható és enyhén nyugtató, segít csökkenteni a sóvárgást. Még  súlyos ópiátmegvonás esetén is jól csökkenti a pszichikai tüneteket mint a vágy, szorongás, irritáció és depresszió.

-hipertóniában mint  kiegészítő kezelés jól használható a vérnyomás csökkentésre és az előforduló  tachicardia megelőzésére, megszűntetésére. Pangásos szívelégtelenségben galagonyával kombinálva hatékony.

-irritatív, görcsös, ismétlődő és szinte megállíthatatlan köhögési rohamok esetén. Ez a természetes görcsoldó hasznos lehet amikor a  hörgők szűkülete és nehézlégzés alakul ki , amit mint súlyosbító tényező  a mentális szorongás is növel.

-irritábilis bél szindroma (IBS )esetén , vagy élelmiszerrel kapcsolatos  görcsös hasmenés kezelésére. És itt a szerző megemlíti hogy Németországban jóváhagyták az ideges eredetű bélmozgások kezelésére ugyanúgy mint a citromfüvet, a kamillát és a macskagyökeret.

-Egyes kutatók úgy találták, hogy a golgotavirág egyik összetevője a passicol antimikrobás és gombaellenet hatást mutat ezért  az európai országokban  macskagyökérrel  és  galagonyával keverve használják  a gyomorhurut és a colitis kezelésére.

Mit tartalmaz

A golgotavirág fő hatásáért valószínűleg a metanolos kivonatából izolált tri-szubsztituált benzoflavone a felelős. Hatását azonban valószínűleg nem lehet egy kiválasztott kémiai anyagnak tulajdonítani.  Ezen kívül tartalmaz flavonoidokat, szterolokat, klorogénsavat, illóolajat és nyomokban indolalkaloidokat (beleértve harman, harmin, harmalin, harmol, és harmalol).  Fő flavonoidjai a chrysin, az orientin, isoorientin, vitexin, isovitexin és schaftoside.

A növény föld feletti részét használjuk gyógyászati célra. Tea: 0,5-2 g (kb 1 tk.) szárított gyógynövényt 1 csésze forrásban lévő vízzel leforrázzuk és  10 percig állni hagyjuk. A szorongás esetén naponta 3-4 csészével fogyaszthatunk, álmatlanság esetén egy órával lefekvés előtt kell elfogyasztani.

Terhesség és szoptatás esetén nem ajánlott, és azoknak sem akik központi idegrendszerre ható gyógyszereket szednek.