Citrom – az egészség almája

Sárga, savanyú és egészséges. A citrom a citrusformák alcsaládjába tartozó déligyümölcs és egyben fűszer is. A növénycsalád örökzöld fáinak története mélyen a múltban gyökerezik. A Paradicsomból való kiűzetés révén ismertté vált Tudás fájának termései ugyanis nem pirosló, édes almák lehettek, ahogy azt a történelemírók feltételezik. A gyümölcs, melybe Éva beleharapott, citrusféle lehetett. Valószínűleg zöld, erőteljesen fanyar és savanyú.

A görög mitológiából ismert aranyalma sem alma volt valójában, hanem citrom – a Heszperidák kertjében álló, „aranyalmát termő fa” gyümölcse. Nem véletlen, hogy a citrusfélék termését hesperidiumnak nevezzük.
A melegkedvelő, tövises, lassan növő fákat vagy cserjéket illatos levelek és még illatosabb virágok borítják. Aromájuktól évente többször is megrészegülhetünk a beporzó rovarokkal együtt, mert a citrusfélék egyidejűleg virágoznak és teremnek is. A hívők körében ezért a citrus gyümölcse a szeplőtelen fogantatás és az anyaság jelképeként, Szűz Mária attribútuma.

Keresett árucikk
A citrusfélék rendszertana összetett, bonyolult. A ma ismert fajok többsége az eredeti cédrátok, mandarinok és pomelók hibridjei és gyakran a hibridek többszörös hibridjei, így egyes citrustermesztők 30, mások 150 fajt (és több ezer fajtáját) különböztetnek meg. Őshazájuk a szubtropikus Délkelet-Ázsia, ahol először került sor az ehető fajták nemesítésére. Ezek a gyümölcsök csak nagyon lassan hódították meg a világot.
Az ókori Európába valószínűleg Nagy Sándor idején jutottak, de népszerűségre csak a XVI.-XVII. században tettek szert. Az üvegházak, gyümölcsösök a jövedelmezőbb hibridek nemesítésével az egész világon termeszteni kezdték őket. Az amerikai kontinensre a fehér telepesek vitték magukkal. Ma a citrusfélék a világ legkeresettebb árucikkei közé tartoznak, és az élelmiszer-, gyógyszer-, valamint a kozmetikai iparban is pótolhatatlanok.

Kincs az egészségnek
A citromfa (Citrus x limon) is hibrid fajta. Rendkívül savanyú, világoszöld vagy világossárga terméseit az araboknak köszönhetően az európaiak már az első évezred vége felé fogyaszthatták. Napjainkban számos különböző fajtáját termesztik az ültetvényeken.
A kb. 5-25 méter magasságra is megnövő, szürke kérgű, szabálytalan lombkoronájú citromfák nem kedvelik a fagyokat és a túl nedves környezetet. Ágain a fényes, bőrszerű levelek mellett kb. 3 cm hosszú tüskék nőnek. Az ágak végén és a levelek hónaljából pedig fehér vagy rózsaszínbe hajló, hímnős virágok díszelegnek. Ezek a növények több száz évig is elélnek, és akár 1,5 tonna termést is hozhatnak.
A citrusfélék termései kb. 90%-ban vízből állnak, összetételük 10%-a pedig valódi kincsesbánya az emberi egészség számára. Nagy mennyiségben tartalmaz aszkorbin- és citromsavat, flavonoidokat, terpéneket (limonén, citrál, pinén, stb.), vitaminokat (A-, B-, C- vitamint, folsavat), szénhidrátokat és ásványi anyagokat (kálium, kalcium, magnézium, stb.), pektint. A citrom természetes fertőtlenítő, antioxidáns hatású gyümölcs, tartósítószer és aromás fűszer.

Az egészségért
A C-vitamin és a flavonoidok antioxidáns tulajdonságai a folsav hatásaival megerősítve lassítják a sejtek öregedését, ami külsőleg a bőr minőségén, belsőleg pedig a méregtelenítés hatékonyságán, az immunrendszer állapotán is megmutatkozik. A citrom fiatalít, segít a betegségek megelőzésben.
A kálium jótékonyan hat a csontokra, az érrendszerre és a szív működésére. A gyümölcs fertőtlenítő hatásairól már a fogyasztása után érezhető friss lehelet is sok mindent elárul. A citrom a meghűléses betegségekben is segít. Régi korokban megbízható spermicidként (olyan fogamzásgátló eszköz, mely vegyi anyagaival megbénítja, elpusztítja a spermiumokat) is használták.
A savanyú citrom paradox módon lúgosítja a szervezetet, ami reuma, köszvény, vese- és húgykő esetén kifejezetten kívánatos. Javítja az emésztést, támogatja a méregtelenítés folyamatát, serkenti az emésztőnedvek és az epe termelődését. Az ájurvédikus orvoslás szerint a reggelente éhgyomorra fogyasztott citromlé beindítja az emésztést, a kiválasztást, optimalizálja az emésztési folyamatokat, így testünk maximális mértékben hasznosítja a tápanyagokat, kiválasztja a méreganyagokat. Mindezt még az állapotos és szoptató kismamák esetében is biztonsággal teszi.
E csodás gyümölcs túlzásba vitt fogyasztása csak gyomorégést, vagy fogzománc-károsodást okozhat. Használjanak szívószálat!

Írta:
VLADIMÍR VONÁSEK
Szakmailag ellenőrizte, kiegészítette: NÉMETH IMRÉNÉ ÉVA fitoterapeuta természetgyógyász,