Jókedv és kiegyensúlyozottság

MINDENHOL OTTHON
Az orbáncfű helyi fajtáit az észak-amerikai indiánok előszeretettel használták. A pettyes orbáncfüvet a sápadtarcúak vitték el a tengerentúlra. Így terjedt tovább Európából (ahol a sarkvidéki területeken kívül) Észak-Afrikáig, Ázsiából Kínáig és Indiáig, majd Ausztráliáig, Dél-Amerikáig, sőt Dél-Afrikáig. A Föld kontinentális és szubtropikus övezeteiben mindenhol rábukkanhatunk. Sok helyen az invazív, sőt gyomnak számító növények listáján szerepel (Kanada, USA, Ausztrália). Máshol megrendelésre termesztik. A közönséges orbáncfű élőhelyét tekintve nem igényes, fénykedvelő és szárazságtűrő. Szereti a napos domboldalakat, mezőket, legelőket, tisztásokat, de a fagyoknak is ellenáll.

A VÁLTOZATOSSÁG GYÖNYÖRKÖDTET
Az orbáncfű nemzetségnek kb. 400 faja ismert. A közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum L.), évelő növény. Vaskos, kismértékben szétágazó, 30-60 cm magasra növő szárán két átellenes sáv fut végig, melyek fontos ismertetőjegyei. A pettyes orbáncfű v. foltos orbáncfű (Hypericum maculatum) szárát négy sáv díszíti. Kicsi, lándzsa alakú levelei általában kocsánytalanok, ép szélűek. Levelein, dús virágain és a termésein található petytyek illóolajtartó mirigyek. Ezek, a levelet fény felé fordítva, vagy színtelenek vagy sárgák, és apró lyukaknak tűnnek – a növény latin elnevezése is erre utal: perforata. Főleg illóolajokat és hiperforin nevű hatóanyagot tartalmaznak. A sötét színű pettyekben vörös színű hipericin rejlik, amely az orbáncfű fő hatóanyagát képezi. Az orbáncfű nyáron virágzik, rendezetlen, apró, aranysárga virágokkal. Termése tojásdad alakú toktermés, amely akár 500 apró magot is tartalmazhat, így egyetlen növényben, több mint 35 ezer mag is „születhet”. Csírázóképességüket 30 éven át is megőrizhetik. Az orbáncfű ivartalan szaporodásra is képes gyökerei terjeszkedésével. A nálunk őshonos orbáncfűfajok közül csak a közönséges orbáncfű használható gyógyászati célokra. Virágzó szárát (vagy csak virágait) száraz, napos időben kell leszedni, majd árnyékban szárítani (max.35°C-on). Tárolása száraz helyet igényel, nedvesség hatására bebarnul és értéktelenné válik. A növény több mint 150 hatóanyagot tartalmaz, amelyek többségében gyógyító hatásúak. Például színezőanyagokat, illóolajokat, flavonoidokat cserzőanyagokat, glikozidokat, gyantát, szerves savakat, béta-karotint, C-vitamint tartalmaz.

TERMÉSZETES ANTIDEPRESSZÁNS
Tapasztalatok és klinikai tanulmányok is igazolták, hogy az orbáncfű a fizikai síkon is negatívan ható, pszichikai problémák kezelésében jól hasznosítható. A mirigyeiben levő hiperforin és hipericin antidepresszáns hatású, amellyel kiválóan kezelhető az enyhe és közepes depresszió, a szorongás, a változókori és menstruációs problémák, a hiperaktivitás, a szociális fóbiák, az alvászavar és a kényszerbetegségek. A gyógynövény használata instabil lelkiállapot következtében jelentkező szomatikus tünetekre is javasolható: atópiás ekcémára, herpeszre, gyomoridegességre, erőteljes szívdobogásra, éjszakai verejtékezésre. Az orbáncfű azon kevés gyógynövények egyike, amely a paralízis és szklerózis multiplex esetén is segítséget nyújthat. Az orbáncfű hatékony a gyulladások felszámolásában: máj-, nyombél-, hasnyálmirigy-, gyomor-, bél-, húgyúti gyulladások, nehezen gyógyuló sebek, napégés, a bőr gyulladásos elváltozásai. Erősíti az érfalakat (rutin), ezért belső vérzések és aranyeres panaszok felszámolására is használatos.

NÉPSZERŰSÉGE EGYRE NŐ
Egy orbáncfű kúra általában 2-6 hétig tart. Jelentősebb mellékhatásról nincs tudomásunk, de használata után érdemes pár hónap szünetet tartani. Aki cukorbeteg, HIV pozitív vagy vérhígítót, immunszupresszív gyógyszert, antidepresszánsokat, kemoterápiás készítményeket, kardiotonikumokat, asztma elleni szereket vagy fogamzásgátlót szed, annak az orbáncfű használatát meg kell beszélnie kezelőorvosával, a gyógyszerkölcsönhatások elkerülése miatt. Az orbáncfű ugyanis csökkentheti, módosíthatja bizonyos gyógyszerek felszívódását, hatásait.
Az orbáncfű használata várandósság alatt nem tilos, de nem is ajánlott. A növény gyakran emlegetett fotoszenzitív (fényérzékenyítő) hatása nem kockázatos. A javasolt dózisok pontos betartása mellett ez nem jelenthet veszélyt. Az érzékeny és igen fehér bőrűek számára az elővigyázatosság mindenképpen javasolt. Az orbáncfüvet főzet, alkoholos tinktúra, olajkivonat, tabletta, homeopátiás és kozmetikai készítmények formájában használhatjuk.

Írta: VLADIMÍR VONÁSEK
Szakmailag ellenőrizte, kiegészítette:NÉMETH IMRÉNÉ ÉVA fitoterapeuta, természetgyógyász,