Gyógymód alfától omegáig

A lucernáról leginkább az állatoknak adott zöldtakarmány jut az eszünkbe. Az emberiség az ókortól kezdve erre a célra termeszti. Latin eredetű a neve, mely lámpát, mécsest (lux, lucis, azaz fény) jelent. Nem véletlenül kapta ezt a nevet, hiszen – megfigyelések szerint – a lucerna terméshüvelyében levő magok éjszaka fluoreszkálnak.

Napjainkban az eredeti óarab al-fac-facah, azaz „minden orvosságok atyja”, vagy „minden ételek atyja” névhasználat ismertebb. A spanyolok az alfalfa névre rövidítették, melyet a mai napig világszerte használnak. A takarmánylucerna botanikai elnevezése (Medicago sativa L.) az ókori görögöktől ered, akik úgy tartották, hogy a lucerna a Méd-Perzsa Birodalom (Irán) területéről származik.

LUCERNA NAGYHATALOM

A lucernát Európába a görögök, Dél-Amerikába pedig a spanyol hódítók juttatták el. Az egész világra kiterjedő ismertség a XIX. században következett be, amikor a lucerna magjai eljutottak Kaliforniáig. Itt az alfalfa nagybani termesztése a mai USA egész területére kiterjedt. Napjainkra az USA a legnagyobb lucernatermesztő országgá lett. A lucerna évelő, 8-20 évig élő, a hüvelyesek rendjébe és pillangósvirágúak családjába tartozó növény. Csupasz, szögletes növényszára 30-90 cm magasra is nőhet. Fogazott szélű háromlevélkés levelei és melléklevelei vannak. Május végétől, október elejéig virágzik, kb. 13 kékeslila, pillangós virág alkotta, felfelé álló fürtvirágzattal. Belőlük fejlődik az ívesen hajlott, vagy csigavonalban felcsavarodott hüvelytermés, amely vese alakú magokat hordoz.

EGÉSZSÉGES TAKARMÁNY

A mezőgazdászoknak megéri lucernát termeszteni. Erős gyökérzetének (2-3-tól akár 10-15 méter) köszönhet?en jól tűri a szárazságot, és segít megakadályozni a talajeróziót. Zöldtrágyaként is használatos. A gyökérgumóin élő szimbiotikus baktériumok magukhoz kötik a légköri nitrogént. Ezt a növény egyedül nem győzi felhasználni, ezért megtrágyázza a mezőt. A lucerna nehezen silózható, de frissen, szárítva vagy granulátum formájában a haszonállatok egyik legfontosabb növényi fehérjeforrása. Karotinoid tartalmának köszönhetően a tyúkok egészségesebb, sárgább színű tojásokat tojnak. A növény évente három-négyszer is betakarítható, így az alfalfa napjainkban a legnagyobb mennyiségben termesztett takarmánynövény

SOKFÉLE BÁNTALOMRA

A lucerna rendkívüli energiaforrás, mert fehérjében gazdag (csírázó állapotban akár 40% is lehet), nyolc esszenciális zsírsavval. Bővelkedik ásványi anyagokban (kalcium, kálium, vas, magnézium, foszfor stb.) vitaminban (A, B, C, E, K) és klorofillban. A népi gyógymódok, de az arab, kínai, indiai orvoslásokban már több száz éve használják a lucerna szárát, virágait, leveleit és kicsírázott magjait gyógyító célokra. A lucerna fertőtlenítő, gombaölő, vizelethajtó hatású, támogatja a szervezet méregtelenítését, jótékonyan hat a máj és a vese működésére, az anyagcserére és az immunrendszerre. Előnyös a bél mikroflórájára, csökkenti az ízületek reumás duzzanatát, fájdalmát, harmonizálja a véráramot, a vér cukor- és koleszterinszintjét, növeli a teljesítőképességet. A lucerna sokféle bántalomra alkalmazható: étvágytalanságra, bőrproblémákra, puffadás ellen, gyomorfekélyre, máj- és húgyúti gyulladásra, reuma és köszvény, valamint szív és keringési betegségek, menstruációs és prosztataproblémák, fejfájás, allergia, stb. esetében. A lucerna előnyeit a nehéz fizikai munkát végzők, sportolók és idősek is kihasználhatják, mert kitűnő tápanyagforrás.

ALFALFA A KONYHÁBAN

A lucerna még ki nem csírázott magjait azonban ne fogyasszák! A benne lévő kanavanin aminosav az arra érzékenyeknél allergiás reakciókat válthat ki. A már kicsírázott magok biztonságosak, de azok használatát sem szabad túlzásba vinni. 2-3 hónap fogyasztás után szünetet kell
tartani. A lucerna használatát a várandós kismamáknak (fitoösztrogének) és vérhígítót szedőknek kerülniük kell. A lucerna ma már tabletta, étrendkiegészítő és gyógyhatású készítmény formában is elérhető.  A lucerna szárából, leveleiből készíthetünk teát, esetleg zöld turmixot, amit mentával ízesíthetünk. A nagyüzemi termesztésben használt növényvédő szerek miatt jobb, ha otthon termesztünk magunknak lucernát (3-4 nap alatt kicsírázik). E növény a konyhában is hasznosítható, keverhetjük salátákhoz, levesekhez, tésztafélékhez, de meg is süthetjük.
Az alfalfa nemcsak a tyúkok és tehenek takarmánya, hanem számunkra is hasznos gyógynövény.

Írta: VLADIMÍR VONÁSEK
Szakmailag ellenőrizte, kiegészítette: NÉMETH IMRÉNÉ ÉVA fitoterapeuta, természetgyógyász,