A bölcs király gyógynövénye

A legenda szerint Salamont, a zsidók királyát hatalommal ruházta fel pecsétgyűrűje, erejével a gonosz démonok fölé emelte. E gyűrű tette lehetővé, hogy kommunikálni tudjon az állatokkal. A pecsétgyűrűn lévő, Dávid-csillag formájú szimbólum, a középkori alkímia és a reneszánsz okkultizmus idején vált széles körben használatos talizmánná. Az otthonokban biztosította a védelmet és az áldást.

A Polygonatum odoratum latin nevű növény gyökértörzsének felszínén királyi pecsétlenyomatra hasonlító mélyedések találhatók. Innen ered a növény legismertebb, népies elnevezése: Salamon pecsétje.

A MÉRGEZŐ SZÉPSÉG

A salamonpecsét nemzetségét korábban a gyöngyvirágfélék vagy a liliomfélék családjába tartozónak gondolták, ma azonban a spárgafélék (Asparagus) családjába sorolják. Az északi félteke kontinentális éghajlatú területein közel 60 féle salamonpecsét található, legtöbbjük Kelet-Ázsiában, főleg Kínában. Európában elsősorban az alábbi fajtáira bukkanhatunk: az alföldi, vízkedvelő, fürtös salamonpecsétre, a hegyi, hidegkedvelő, pávafarkú salamonpecsétre és a déli, melegkedvelő, „soktérdű” salamonpecsétre. Gyógyhatással mindegyik rendelkezik.

A legelterjedtebb a fürtös salamonpecsét (P. multiflorum), mely a lombhullató erdők és ligetek nedvesebb, humuszban gazdag talaját kedveli. Fagytűrő, de 550 méteres tengerszint feletti magasságokban már nem találkozunk vele. Árnyékkedvelő, nem bírja a forróságot, a szárazságot. Évelő, lágyszárú növény, 30-90 cm magasra is megnő. Vízszintesen kúszó gyökértörzséből sima, ívben hajló szár növekszik, melyből két sorban, váltakozva nőnek lándzsa alakú, párhuzamos erezető, 15 cm hosszú és kb. 7 cm széles levelei. A levélhónaljakból májustól júniusig, kettes-hatos fürtökben, fehér színű, lógó „lámpácskaként” világítanak a 2 cm hosszú virágok. Kocsonyás, kesernyés, kékesfekete bogyótermése – ahogyan az egész növény is – mérgező. A bogyók íze azonban annyira visszataszító, hogy a rosszulléttel, hányással, hasmenéssel kísért enyhe mérgezések nagyon ritkák.

SOK MINDENRE HATÁSOS

A gyógyászatban vércukorszintet csökkentő glükokinint, szaponint, nyálkát, cserzőanyagokat, keményítőt, A-vitamint, kalcium-oxalátot, aszparagint és értékes flavonoidokat tartalmazó gyökértörzse használatos. Ezt tavasszal, virágzás előtt, vagy ősszel, virágzás után érdemes begyűjteni, ekkor tartalmazza a legtöbb hatóanyagot. Szeletekre vágva, gyorsan kell szárítani (max. 40 °C-on). A középkortól kezdve a különböző növények hatásait annak alakjából kiindulva próbálta megfejteni az emberiség. A salamonpecsétnek csontokra és csigolyákra emlékeztető, sárgásfehér gyökértörzse van, levelei az emberi inakhoz hasonlóan veszik körbe a szárat. Ezért gondolták úgy, hogy a növény a csontok és inak megerősítését szolgálja. Ám a hagyományos gyógyászat évezredek óta igen sokféle panaszra használja a salamonpecsétet. A kék foltoktól a fájó ízületekig, az emésztési problémáktól a vérhas kezelésig, a vérszegénység gyógyításától a szájszárazság enyhítéséig, szinte mindenre. A megőrölt, majd virágjaival összekevert gyökértörzset tüdőbetegségben és tuberkulózisban rágódohányként hasznosították a tüsszentés elősegítéséhez és a hörgők tisztításához. Nők és férfiak jellegzetes problémáira is előírták: menstruációs gondokra, változókori panaszokra, impotenciára, korai ejakulációra, vagy akár vizeletvisszatartási problémákra. Napjainkban főzet, tinktúra vagy borogatások formájában használatos.

AZ ÖRÖK ERŐ

Tekintettel a növény nem pontosan tisztázott toxicitására, használata nem terjedt el széles körben. Belsőleg nem tanácsos hosszú távon alkalmazni. Gyerekeknek, várandós és szoptatós kismamáknak egyáltalán nem ajánlatos a használata.
A Hagyományos Kínai Orvoslás szerint a salamonpecsét hosszú életet biztosít és bölcsességet ad. A salamonpecsétből készített bor mindennapi fogyasztása (feltételezések szerint) megakadályozza a haj őszülését, serkenti az életkedvet és a nemi aktivitást, oldja a stresszt és megszünteti a „kiégés” érzését. A legutóbbi gyógyszerészeti kutatások ígéretesek, a salamonpecsét feltételezhetően felgyorsítja a sebgyógyulást, szabályozza a vérnyomást, a vércukorszintet, regenerálja a májat.

Írta: VLADIMÍR VONÁSEK
Szakmailag ellenőrizte, kiegészítette: NÉMETH IMRÉNÉ ÉVA fitoterapeuta, természetgyógyász,