Az illatos gyógyító (Borago officinalis L.)

A borágó (latin nevén Borago officinalis L.), Kis-Ázsiában, Afrikában és Dél-Európában honos. Őshazája a mai Szíria területe, onnan csak a Földközi-tenger környékén és a Közel-Keleten szaporodott el természetes módon. A világ legtöbb országában a növényt termesztik, a kertekben, de akár virágládában is életképes. A borágó gyógyászati célokra történő felhasználásáról már a középkorból vannak írásos emlékekeink, az arab gyógyászat kimagasló képviselője, Avicenna (980-1037) munkálkodásának köszönhetően.

A borágó egyedülálló illata és íze miatt a konyhában is hamar hasznát vették. Fiatal leveleit és zsenge hajtásait savanyú ízhatású főzelékek fűszerezésére, valamint salátaként, ízesítésre pedig a savanyítandó uborka téli eltevéséhez használják. Magyarországon uborkafű, borvirág néven is ismert. Napjainkban kertek – főként a biokertek – ékessége, sok nektárt termel, ezért a méhek igen kedvelt mézelő növénye.

Sok benne a telítetlen zsírsav

A borágó akár másfél méteres magasságig is megnövő, lágy és üreges szárú, az érdeslevelűek családjába tartozó, egynyári növény. A talaj minőségét tekintve nem igényes, de a napos helyeket kedveli, fagytűrő. A konyhában a durva tapintású, finom ízű levelei használatosak, amelyeket még a szerteágazó növényszár teljes kifejlődése előtt kell begyűjteni. A legtöbb hatóanyagot viszont a már virágzó növény felső része tartalmazza, amelyet májusban, esetleg júniusban szokás begyűjteni, majd árnyékos helyen megszárítani.
A növény szára, levelei és virágai illóolajok, cserzőanyagok, szaponinok, jelentős mennyiségű nyálka, C-vitamin, ásványi anyagok (kálium, kalcium és mangán), kolin és allantoin tápláló elegyét tartalmazzák. Az utóbbi években a növény magjaiból sajtolt olaj tovább öregbítette a borágó hírnevét, mert több mint 25%-ban tartalmaz ómega-3 és ómega-6 zsírsavakat: linolénsavat és gamma-linolénsavat. A növényben jelen levő gamma-linolénsav, szelén és cink jelenlétének köszönhető a borágó erőteljes gyulladáscsökkentő hatása.

Gyulladáscsökkentő, erősítő, tisztító

A természetgyógyászok gyulladások kezelése, illetve betegségek megelőzése mellett a szervezet megerősítése és teljes tisztítása céljából is javasolják a borágó alkalmazását. A borágóból készített főzet jótékonyan hat köhögés, reumás ízületi gyulladás, sőt cisztás fibrózis esetén is. A főzettel történő öblögetés felső légúti panaszok, ínygyulladás és foggyulladás esetén javasolt. Vizelethajtó hatású, segítséget nyújt vesegyulladás és húgyhólyag-gyulladás esetén, valamint méregteleníti a szervezetet. A verejtékezés serkentésével csillapítja a lázat.
Teája depresszióellenes és nyugtató hatású, ezért depresszió, szorongás, stressz, figyelmetlenség, hiperaktivitás, figyelemhiányos tünetegyüttes, valamint másnaposság esetén is ajánlott.
A növény a hölgyek körében ugyancsak népszerű: a fiatalabbaknak megkönnyebbülést hoz a premenstruációs időszakban (PMS), az idősebbeknek pedig a változókorban (hőhullámok jelentkezésekor). Hatékonyan csökkenti a vér triglicerid és koleszterin szintjét. A koleszterinszint-csökkentő növényi táplálékkiegészítők fontos alkotóeleme. Egyes kutatások szerint a gamma-linolénsav felgyorsítja az újszülöttek és a csecsemők súlynövekedését, valamint kognitív fejlődését. Segítséget nyújt kóros elhízás és cukorbetegség kezelésében, óvja a szervezetet a szív- és érrendszeri megbetegedésektől.
A borágó olaja eredményesen alkalmazható sebekre, fekélyekre (lábszárfekélyre) és égési sérülésekre, továbbá olyan bőrbetegségekre, mint az ekcéma, allergiás kiütések, akne és pikkelysömör. Ezért a kozmetikai iparban is utat tört magának, és ma már többféle bőrápoló krémben is megtaláljuk. Mivel lágyítja a bőrt, kötszerek alkotóelemeként is felhasználják. A borágó olaj fürdőadalékban, borogatások, pakolások formájában használatos, de kapszulákban is kapható.

Ínyencek kedvence
Ez a sokoldalú gyógynövény már a középkorban élő ínyenceknek is a kedvence volt, és mindmáig saláták, levesek, szószok, sajtok és uborka levének ízesítésére használják. A friss borágó levelének kellemes uborka illata és íze van.
A fiatal leveleket elkészíthetjük a spenóthoz hasonlóan, grillezett húsok, halak mellé. Élénk kék színű, csillag alakú virágát nyugtató hatású gyógyborokhoz és ételek díszítésére is alkalmazzák.
Ám mint mindig, most is érdemes ügyelnünk a “csak mértékkel” szabályára, mivel a a növény magja májkárosító hatással (hepatotoxicitással) “gyanúsított” pirrolozidin alkaloidokat is tartalmaz. (Ezek azonban a gyártás folyamán nem kerülhetnek át a magból kinyert olajba – A szaklektor.) Hosszú távú alkalmazása nem javasolt, terhes és szoptató kismamáknak használata ellenjavallott. Még egy fontos tanács: ne használjuk fel egy időben a fokhagymával.

Írta: VLADIMÍR VONÁSEK
Szakmailag ellenőrizte, kiegészítette: NÉMETH IMRÉNÉ ÉVA fitoterapeuta, természetgyógyász,