Bors a fűszerek királya – és gyógynövény

A fekete bors (Piper nigrum) az egyik legrégebbi és legkedveltebb fűszer a világon. Az évelő kúszó növény hazája Malabár-part az Arab-tenger partvidéke az indiai szubkontinens délnyugati részén és ez tény  nagyon fontos szerepet játszott a történelem során. A kijelentés hogy a bors egy kissé beleszólt a Világ történelmébe elég bizarrnak tűnik, de majd kiderül mire is gondolok.

Miután Nagy Sándor elérte Közép-Ázsiát, sőt Indiát is a IV. században új kereskedelmi útvonalakat építettek ki és a bors először jutott el Nyugatra. Rövid időn belül  növekvő népszerűsége a kereskedelem  legjelentősebb tételévé tette. Hamarosan arab kereskedők  bors-monopóliumot hoztak létre,  fűszer-útvonalat építettek ki  az Arab-félszigeten és Egyiptomon keresztül,  európai ügyfeleik előtt pedig gondosan titkolták  hogy tudomásuk lenne a bors  tényleges származási helyéről. 

Csillagászati ára ellenére a borsot  a rómaiak már sokat  használták. Az ókori Görögországban és Rómában  nemcsak fűszerezésre használták de valutának és szent áldozatul az isteneknek.  Adó,  csereeszköz, sarc, fizetség, jutalom és váltságdíj …..és még mindig  a borsról beszélünk.

A kora középkorban már Velence is beszállt a bors-monopóliumba és  kezébe vette az arabokkal való kereskedést. Ezt a jogát legalább annyira védte, amennyire az arabok védték az indiai termelőkkel való kizárólagos kapcsolatukat. Kettős monopólium, a bors ára az egekben ezért Európában viszonylag kevés szakács engedhette meg magának a fűszerek királyának használatát. A bors a  kora középkorban a konyhaművészet  státusz szimbólumává vált.

 Amikor Európa gazdasági helyzete stabilizálódott és a  bors iránti  kereslet is egyre nagyobb lett a 15.th században  az  európai tengerészek  megpróbálták elérni Indiát és megszerezni a fűszert közvetlenül a termelőktől, megkerülve mind az arab mind  a velencei kereskedőket.

 A 15. század végén a portugál tengerészek megváltoztatták a középkori világképet: 1487-ben Bartholomeu Diaz körülhajózta  a Jóreménység fokát ami azt bizonyította, hogy Afrika nem egy bevehetetlen akadály a kelet felé vezető úton.  Tizenegy évvel később honfitársa Vasco da Gama elérte Indiát, több portugál előörsöt alapított, és állandó kereskedelmi kapcsolatokat hozott létre  a helyi uralkodókkal. Ettől a pillanattól kezdve Lisszabon és nem Velence volt a fűszer metropolisz Európában. Természetesen az árak nem csökkentek, csak a kereskedelem központja került át egy másik országba (100 évvel később a nyereség ismét elvándorolt, ezúttal Amszterdamba).  Közben Colombus is felfedezte Amerikát pedig csak a mesés fűszereiről híres Indiákat kereste.  Az évszázadok múltak, az európai nemzetek versengtek  a trópusi területek gyarmatosításáért  és megpróbálták sarokba szorítani  egymást a fűszer piacon. Szóval túlzás volt azt mondani az elején hogy a bors mozgatta egész Európát? (Persze hogy túlzás volt! )

Ma már az eredetileg délnyugat -Indiában őshonos borsot a világ trópusi területein mindenhol termesztik.

A fás szárú kúszó növény a Piperaceae (borsfélék) család tagja. Vadon termő formái kétlakiak, a  termesztettek általában kétivarúak. Füzérvirágzata (50-150 virág) és  csonthéjas termése van. 3 évesen kezd teremni és 20-30 évig jól terem. Évente 2x virágzik,  virágzás után 6-9 hónap múlva szedhető a gyümölcs.

  • A zöld bors: éretlenül leszedett, fagyasztva szárított, ill. sós v. ecetes lében eltett bors.
  • A fekete bors:az  éretlenül leszedett bogyókat rövid ideig forró vízben főzik. A hő hatására megrepednek a sejtfalak ami segíti a száradást. Néhány  napig  géppel vagy napon szárítják míg a gyümölcshús a mag körül összezsugorodik és vékony ráncos fekete réteg alakul ki. Már kész is a jól ismert feketebors.
  • A fehér bors: éretten leszedett, 1-2 hétig vízben áztatott, majd terméshéjától megfosztott bors.

A bors nemcsak a fűszerek királya de etnobotanikai felhasználása is széles körű. A növényt  számos ázsiai országban használják mint  stimulánst, kólika kezelésére, reuma, fejfájás, hasmenés, vérhas, kolera, menstruációs fájdalmak esetén.  Szélhajtó, izzasztó és melegítő, és növeli a vizelet kiválasztást. Szintén használják a népi gyógyászatban gyomor betegségek és emésztési problémák, idegfájdalmak, rüh ellen. Az indiai orvoslásban használják ízületi gyulladás, asztma, láz, köhögés, hurut, vérhas, emésztési zavar, puffadás, aranyér, húgycső fertőzésre.
A  borsot  ghíhez keverve a krém használható orrdugulás, orrmelléküreg-gyulladás, bőrkiütés, epilepszia kezelésére. 
A kínai orvoslásban használják hányás, hasmenés, gyomor tünetek esetén. 

Kicsi a bors , de erős tartja a közmondás és most kiderül mennyire találó ez a „jellemzés”-vagyis mi minden van ebben a kicsi borsban amitől olyan széles körű és erőteljes hatásokra képes.

Az illat és a csípősség

Az illat és/vagy szag – ez a legkritikusabb és központi követelmény minden fűszernél, és ez a jellemző tulajdonság többféle összetevő végterméke. Az alkotórészek mint α-terpineol, acetophenone, hexonal, nerol, nerolidol, cineol,dihydrocarveol, α–pinene olyan illatösszetevőket adnak a borsnak amikre nem is gondolnánk. A hozzáértők olyanokat mondanának virágos, enyhe fűszeres, zöld alma, kámforos, meleg, édes virágos. Pedig még mindig csak a borsról beszélünk.

A bors mintegy 3,5 % illó olajat tartalmaz melynek főbb összetevői szabinén, pinén, fellandrén, linalool és limonén. Aztán itt van még két igen fontos vegyület a piperin és a chavicine  amely a piperine egy izomerje. Ez utóbbi kettő kölcsönzi a borsnak a csípősséget.

Mi van ha nem az illat és az aroma felől közelítünk hanem „csupán” számunkra fontos  tápanyagokat keresünk a borsban. Vitaminokat – kolin, folsav, niacin, piridoxin, riboflavin, tiamin, A, C, E és K-vitamin- és ásványi anyagokat -kalcium, réz, vas, magnézium, mangán, foszfor, cink- találunk. Ha naponta megennénk 5 gramm borsot akkor a napi K-vitamin szükségletünknek 11%-át tudnánk elfogyasztani, és a napi kálcium 3%-át is.

A fő hatóanyag  a piperine  egy jellegzetes tulajdonsága

A piperine elősegíti az ételekben levő fontos fitokemikáliák és a gyógyszerek gyors felszívódását a tápcsatornából. Megvédi őket a bélben a bontásban részt vevő vegyi anyagoktól és enzimektől. Miután a vegyület belépett a véráramba a piperine -és a bors egyéb  antioxidánsai- védi az anyagokat az oxidatív károsodástól. Íly módon a fekete bors a vele együtt fűszerként alkalmazott növények összes előnyös hatóanyagának pozitív hatását növeli. Adjuk hozzá az ételekhez amilyen sűrűn csak lehet mert növeli a vele együtt alkalmazott fűszerek és más élelmiszerek gyógyászati értékét.

A hatások

  • Szélhajtó, emésztést elősegítő és étvágyjavító: A bors a szájba jutva az ízlelőbimbók stimulálásával  reflexesen javítja a gyomorban a gyomornedv termelődést, ezzel az emésztést.
  • Tumorellenes hatása sokrétű. A piperine segítségével növekszik a vele együtt alkalmazott potenciálisan tumorellenes fűszerek/gyógynövények hatékonysága. A piperine gátolja a tumorsejtek által előállított citokineket. Gátolja a rákos sejtek közötti kommunikációt ezáltal csökkenti a daganatok növekedésének esélyét. Összességében ezek a tulajdonságok teszik a borsot az egyik legfontosabb fűszerré/gyógynövénnyé a rákmegelőzés vonatkozásában.
  • Antioxidáns tulajdonságok. Legkevesebb 16 féle természetes antioxidáns tulajdonságú anyagot lehet felsorolni a borssal kapcsolatban. (Aki még nem unja a sok kémiai nevet itt olvashatja: aszkorbinsav,  béta-karotin,  camphene,  carvacrol , eugenol,  gammaterpinene, lauril-sav ,linalyl-acetate, methyl-eugenol, myrcene, myristic-acid,  myristicin, palmitinsav, piperine ,terpinen-4-ol,ubiquinone). Ha ez a sok hatóanyag még nem lenne elég a bors fenntartja és fokozza az egyéb antioxidáns vegyületek hatékonyságát is. Így nemcsak bennünket véd a betegségektől, de az ételeinket is védi a romlástól. Borsozzunk bőven az egészség érdekében.
  • A gyulladás: A piperin szignifikánsan gátolja  két fontos gyulladásos mediátor termelését. A gyulladás egy komplex biológiai válasz amellyel a szövetek az őket ért káros hatások ellen védekeznek. Az emberek többsége élete során rengeteg gyulladáscsökkentő/ fájdalomcsillapító gyógyszert szed be. Egy kis bors/vagy borsolaj és máris jobban leszünk.
  • Koleszterin: a borsban nincs koleszterin viszont növeli az emésztési folyamatot , a zsírmolekulák gyorsabban bomlanak könnyen emészthető egyszerűbb formára és nem halmozódnak fel a szervezetben. Az epesavak fontosak a zsír emésztése és felszívódása szempontjából és a bors összetevői  stimulálják az epesav termelést a májban és az epe szekrécióját.
  •  Immunrendszer erősítés: fekete bors  immunmoduláló hatást mutat az  emberi szervezetben. Képes növelni a fehérvérsejtek számát,   támogatja hatékonyságukat, így  segíti a szervezetet a behatoló mikrobák és a rákos sejtek elleni hatékony védekezésben. A borsban levő arabinogalaktánból,  és tisztított anti-komplementer poliszacharidjaiból immunfokozó hatású étrend kiegészítőt lehetne készíteni.
  • Vissza az emésztőrendszerhez: a bors nemcsak a vele együtt alkalmazott más fűszerek hasznos anyagainak felszívódását segíti hanem a vizsgálatok szerint a  piperine növelheti a szelén, a B-vitamin, a béta-karotin és a kurkumin, valamint más tápanyagok abszorpcióját is.  Q10-et tartalmazó étrend kiegészítővel még kísérletet is végeztek . Ha kb. három héten keresztül egészséges önkéntesek napi 120mg Q10-et piperin kiegészítéssel kapták, a harmadik hét végén vérük Q10 koncentrációja  kb. 30%-kal magasabb volt mint azoké, akik a Q10 étrend kiegészítőt önmagában szedték.
  • És az összes többi, a fentiekben bemutatott etnobotanikai alkalmazás is mind igazolt: lázcsillapító, a belőle készült tea használható mint szájvíz fogfájás esetén, vizes kivonatai antibakteriális hatásúak, bőrvörösítő, teája külsőleg bedörzsölésre használható hajhullás esetén, belsőleg emésztési zavarok, köhögés, megfázás és váltóláz kezelésére, toroköblögetőként torokfájás kezelésére.
  • Még néhány egészen meglepő hatást is sikerült kimutatni a borssal kapcsolatban mint például: a piperine növeli a melanocyták termelődését, ezért egy borsból készült krém esetleg hatékony lehet vitiligó kezelésére, vagy a dohányzásról való leszokást segítheti a bors illóolajának a párája. A pára beszívásával a dohányosok kevésbé érzik a megvonási tüneteket, vagy a sóvárgást. (Dohányosnak tehát jól borsozzuk meg az ételét hátha kevesebbet gyújt rá utána)
  • Végül álljon itt egy népi gyógyászati recept-amit ráadásul gyerekeknek szánnak- csak az érdekesség kedvéért: 1 gramm porrá tört fekete borsot keverjünk össze 9 gramm glukózzal. A keveréket gyerekek emésztési zavarainak/gyomorrontásának kezelésére javasolják. Egyévesnél kisebb gyerekeknek ebből a porból naponta 3x  0,3-0,8 g-ot kaphat, 1-3 év közötti gyermek naponta 3x 0,5-1,5 g-ot.

Mit vár el egy mai ember az  anyagoktól amelyekkel védeni akarja az egészségét. Legyen természetes, ne legyen benne mesterséges színezék vagy adalékanyag de legyen hatékony és erőteljes hatású. Hát tessék! Egy csomag bors, amit saját kezűleg darálunk meg. Így biztosan nem veszít semmit értékes hatóanyagaiból.

Forrás: Nutritional Constituent of Black Pepper as Medicinal Molecules: A Review