Az emberi agy alkalmazkodik a helyzethez

A süketen született emberek agyában az egyébként „hallással” foglalkozó terület a tapintás és a látás segítésére áll át, ami újabb bizonyítéka az emberi agy képlékenységének – állapították meg az Oregoni Egyetem kutatói.

The Journal of Neuroscience cím? szakfolyóiratban közzétett tanulmány szerint a siketek agyában az úgynevezett els?dleges hallókéreg nagyobb arányban vesz részt az érintési és vizuális ingerek feldolgozásában, mint az ép hallású embereknél.

„A kutatás azt mutatja, hogy az agy milyen drámai módon képes újrahuzalozni magát” – írta közleményében James Battey, az Egyesült államok siketséggel és más kommunikációs zavarokkal foglalkozó intézetének munkatársa. A kutató úgy véli, hogy az eredmény nagy érdekl?désre tarthat számot az agy multiszenzoros feldolgozási folyamatait tanulmányozó szakemberek körében is.

A vizsgálatban részt vev? személyek funkcionális mágneses rezonanciás berendezésben (fMRI) feküdtek, ahol agyi aktivitásukat – els?sorban a hangérzetek agyi központjának számító Heschl-tekervényben jelentkez? aktivitást – követték nyomon a kutatók. A kísérlet közben a tapintási ingert hangtalan leveg?fuvallatokkal váltották ki az arc pontosan behatárolt részein, a látási ingert pedig száloptikás kábelen érkez? fényimpulzusok jelentették.

A vizsgálatokból az is kiderült, hogy a siketek agyának ez a területe sokkal inkább a tapintási érzetekre összpontosít, és csak másodsorban a látási ingerekre

Forrás:MTI