Az anya dohányzása növeli a koraszülötteknél egy veszélyes bélbetegség kockázatát

Washington, 2012. június 17., vasárnap (MTI) – Az állapotosan dohányzó kismamák növelik annak kockázatát, hogy az esetleg koraszülöttként világra jöv? gyereküknél súlyos, egyes esetekben életveszélyes bélbetegség, nekrotizáló enterokolitisz alakul ki – írták amerikai kutatók a Pediatrics cím? szakfolyóiratban.

    A bél bels? falának károsodása, a nekrotizáló enterokolitisz általában a koraszülöttek betegsége, kialakulásának okai kevéssé ismertek. A tanulmány szerz?i emlékeztettek rá, hogy az amerikai koraszülött babák 7-10 százalékánál kifejl?dik a nekrotizáló enterokolitisz, halálukat is sok esetben ez az állapot okozza.
Kisméret? tanulmányukba az amerikai Louisville-i Egyetem munkatársai 73 koraszülöttet vontak be, akiknél azt vizsgálták, hogy az anya terhesség alatti és a szülést követ? életvitele, egészségi állapota milyen kapcsolatban állhatott a náluk kialakult állapotra.
A koraszülött babákat 2004 és 2009 között kezelték kórházi intenzív osztályon nekrotizáló enterokolitisz miatt. Elemzésükhöz a kutatók összegy?jtötték az anya terhesség alatti szokásait, beleértve a dohányzást, mindkett?jük orvosi adatait, valamint azt, hogy milyen táplálékot és hogyan kapott a koraszülött.
Eredményeik azt mutatták, hogy az anyai dohányzás volt az egyetlen olyan tényez?, amelyet összefüggésbe lehetett hozni a nekrotizáló enterokolitisz megemelkedett kockázatával – számolt be a tanulmányról a HealthDay cím? ismeretterjeszt? portál (www.healthday.com).